X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brazylia wysyła wojsko do walki z pożarami w Amazonii

24.08.2019 13:58
Od kilkunastu dni ogień pustoszy tereny, nazywane “zielonymi płucami Ziemi”. Ekolodzy oraz międzynarodowi politycy biją na alarm
Audio
  • Brazylia wysyła wojsko do walki z pożarami w Amazonii [posłuchaj]
Pożary lasów w Amazonii
Pożary lasów w AmazoniiPAP/EPA/Porto Velho Firefighters HANDOUT

Brazylia wysyła wojsko do walki z pożarami lasów w Amazonii. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent kraju. Od kilkunastu dni ogień pustoszy tereny, nazywane “zielonymi płucami Ziemi”. Ekolodzy oraz międzynarodowi politycy biją na alarm, a ostre słowa krytyki spadają przy tym na brazylijskie władze.

Po naciskach ze strony krajów Europy i Ameryki Łacińskiej prezydent Brazylii podpisał dekret o użyciu wojska do walki z pożarami. Równocześnie jednak w telewizyjnym przemówieniu Jair Bolsonaro skrytykował inne państwa za wywieranie nacisku i powiedział, że gigantyczne pożary w Amazonii to tak naprawdę nic nadzwyczajnego. “Znajdujemy się w gorącym okresie pogodowym. Niestety, pożary zdarzają się każdego roku. Gdy jest więcej deszczu, jest mniej pożarów, ale ten rok jest gorący” - mówił Jair Bolsonaro. 

Brazylijski prezydent jest przez ekologów i przeciwników politycznych krytykowany za to, że przyzwolił na wyjątkowo dużą wycinkę lasów i ich wypalanie przez rolników i duże przedsiębiorstwa. Ekolodzy twierdzą, że to właśnie wypalanie jest przyczyną niespotykanie dużej liczby pożarów w lasach deszczowych Amazonii.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaoferował pomoc Brazylii, która zmaga się z pożarami amazońskich lasów w Amazonii. Rozmawiał na ten temat z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. "Jeśli Stany Zjednoczone mogą pomóc przy gaszeniu pożarów lasów deszczowych, jesteśmy gotowi do pomocy" - po rozmowie napisał na Twitterze amerykański przywódca. 

Tymczasem zarówno w miastach Brazylii jak i w sąsiednich krajach tysiące osób wyszły wieczorem na ulicę, by domagać się działań, a nawet dymisji prezydenta Bolsonaro. Wcześniej Francja i Irlandia zagroziły zablokowaniem kluczowej umowy handlowej Unii Europejskiej z Brazylią jeśli władze kraju nie podejmą zdecydowanych działań w Amazonii. Prezydent Brazylii oskarżył z kolei europejskich przywódców o działanie polityczne.

Według brazylijskiej agencji kosmicznej, liczba pożarów lasów Amazonii wzrosła w tym roku o 84 procent, a w tym tygodniu doszło już do 10 tysięcy pożarów. 
Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu. Drzewa wychwytują bowiem 20 procent dwutlenku węgla produkowanego na ziemi, a to on jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Na terenie Amazonii żyje też milion rdzennych etnicznie mieszkańców oraz 3 miliony gatunków roślin i zwierząt.

IAR/ks