X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

NASA buduje następcę Teleskopu Hubble'a. Umożliwi szybsze i dokładniejsze obserwacje kosmosu

26.09.2021 09:58
NASA szykuje nowy teleskop do obserwacji głębokiego kosmosu. Nie chodzi tu jednak o Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, zwany potocznie następcą Teleskopu Hubble’a, ale o Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman. Będzie miał on lepsze możliwości obrazowania dużych obszarów nieba niż Teleskop Hubble’a.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneVadim Sadovski/Shutterstock.com

Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman ma zostać wystrzelony w połowie lat dwudziestych. Jego celem będzie dostarczanie panoramicznych widoków co najmniej 100 razy większych niż mamy dostępne z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, przy zachowaniu podobnej ostrości obrazu i rozdzielczości. Nowy teleskop ma przeglądać niebo nawet tysiąc razy szybciej niż Teleskop Hubble’a.

Połączenie szerokiego pola widzenia, dużej rozdzielczości i wydajnego skanowania nieba może pozwolić na rozwój wiedzy w wielu obszarach, takich jak formowanie i ewolucja galaktyk, tworzenie się największych struktur we wszechświecie, ewolucja naszej własnej galaktyki - Drogi Mlecznej - do obecnie znanej formy.

Poza obserwowaniem dużych pól na niebie Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman ma mieć też możliwości spektroskopowe. Rozdzielanie światła od gwiazd na poszczególne długości fali (kolory), czyli uzyskiwanie widma (które można porównać do tęczy), pozwala na ustalenie na przykład odległości do obserwowanej galaktyki, albo składu chemicznego obiektu. Nowy teleskop ma mieć możliwość uzyskiwania widma dla każdego z obiektów w polu widzenia.

Rozszerzanie się wszechświata powoduje, że światło galaktyk jest przesunięte ku czerwieni (rozciągnięte do dłuższych fal). Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman będzie działał w podczerwieni, więc stanie się świetnym narzędziem do badania odległych galaktyk (im galaktyka dalsza, tym większe jest jej przesunięcie ku czerwieni, tzw. redshift).

Nazwa teleskopu odnosi się do Nancy Grace Roman (1925-2018), amerykańskiej astronom zajmującej się klasyfikacją i ruchami gwiazd, która wniosła też duży wkład w tworzenie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Średnica zwierciadła teleskopu będzie wynosić 2,4 metra. Instrument ma krążyć po odległej orbicie związanej z punktem libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce. 

PAP/ho

Zobacz więcej na temat: kosmos NASA Stany Zjednoczone

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego, co już zrobiliśmy, cieszy

24.09.2021 12:01
Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki - mówi Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

Ruszył "Projekt: Norwid". Ciekawa inicjatywa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

07.10.2021 12:28
Jak zainteresować młodzież twórczością Cypriana Kamila Norwida? Jak pokazać, że XIX-wieczny romantyk to postać, którą warto się inspirować, nawet w erze rozwiniętych technologii cyfrowych? W 200. rocznicę urodzin Norwida to wyzwanie podjęła Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Polscy lotnicy w sojuszniczym ćwiczeniu na Litwie

24.09.2021 13:23
Przygotowanie do sojuszniczej misji nadzoru nad przestrzenią powietrzną było celem ćwiczenia NATO, w którym uczestniczyli lotnicy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.