X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Podpisano umowę dotyczącą zaawansowanego reaktora badawczego. Podobny ma tylko Japonia

13.05.2021 08:45
Ministrowie środowiska i klimatu oraz edukacji i nauki podpisali umowę z Narodowym Centrum Badań Jądrowych na prace przygotowawcze dotyczące projektu budowy w Polsce wysokotemperaturowego reaktora jądrowego.
Audio
  • Przedstawiciele rządu podpisali umowę z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku [POSŁUCHAJ]
Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek
Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurekźr. www.gov.pl

Do 2024 roku na ten cel zostanie przeznaczonych 60 milionów złotych. Jak powiedział w trakcie podpisania umowy minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, projekt zwiększy konkurencyjność przemysłową Polski. „To jest taka technologia, w której możemy być pierwsi w Europie,jedni z pierwszych na świecie. Możemy iść do przodu i tworzyć potencjał polskiej nauki, polskich inżynierów, techników w obszarze energetyki jądrowej na potrzeby badawcze”, dodał Michał Kurtyka.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślał, że podpisana właśnie umowa pozwoli Polsce produkować wodór, paliwo przyszłości i troszczyć się na światowym poziomie o klimat i środowisko. "To są realne działania, które dzisiaj podejmujemy, podpisując tę umowę i cieszę się, że mogę w tym procesie uczestniczyć,”, mówił Przemysław Czarnek.

Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek zapewniał, że technologie jądrowe to przyszłość polskiego przemysłu: „Technologie jądrowe są, w moim przekonaniu, przyszłością dla Polski. To jest znakomite źródło wszelkiego typu energii i warto te technologie wykorzystywać. W wielu dziedzinach świat odjechał trochę od Polski, a w technologiach jądrowych - nie. Tu mamy cały czas szansę być w czołówce”, dodał Krzysztof Kurek.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie ma powstać reaktor, jest jednym z największych instytutów badawczych w Polsce.

IAR/PP