X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Przez Polskę przejedzie Ekspres Łączący Europę

08.05.2021 10:37
Za kilkanaście tygodni przez Polskę przejedzie pociąg nazywany Ekspresem Łączącym Europę (Connecting Europe Express). Akcja, w której uczestniczą spółki PKP, organizowana jest w ramach Europejskiego Roku Kolei.
Audio
  • O sztandarowym projekcie opowiada dyrektor brukselskiego biura Polskich Kolei Państwowych Tomasz Lachowicz [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneKrzysztof D./flickr/CC BY 2.0

O sztandarowym projekcie opowiada dyrektor brukselskiego biura Polskich Kolei Państwowych Tomasz Lachowicz. "To bardzo cenna inicjatywa, w którą zaangażowane są spółki PKP. Pociąg będzie podróżował od Bałkanów przez wschodnie i centralne kraje Unii Europejskiej, również przez Europę Zachodnią aż do Półwyspu Iberyjskiego. Zatrzyma się między innymi w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Będzie można podziwiać różne rodzaje wagonów, między innymi będzie wagon kolei szwajcarskich, tak zwany wagon alpejski z przeszklonym dachem" - powiedział Polskiemu Radiu Tomasz Lachowicz. 

Europejski Rok Kolei w ramach którego przez kontynent przejedzie unijny ekspres, zainaugurowano pod koniec marca. Dyrektor brukselskiego biura PKP podkreślił, że to bardzo ważna inicjatywa, bo pozwala przybliżyć walory podróżowania kolejami, także na trasach międzynarodowych.

Prezes spółki PKP LHS Zbigniew Tracichleb podkreślił, że Europejski Rok Kolei to znakomita okazja, żeby przypomnieć, że koleje to zrównoważona i bezpieczna mobilność. "Przykład spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa pokazuje, że kolej może być nowoczesna, rentowna i ekologiczna. Korzystając z funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego kontynuujemy modernizację linii, żeby zwiększyć ilość przewożonych towarów. Dzięki temu coraz więcej ładunków trafia z dróg na kolej ograniczając tym samym negatywny wpływ transportu drogowego na środowisko" - powiedział prezes Zbigniew Tracichleb. Dodał, że LHS modernizuje lokomotywy, by obniżyć poziom hałasu i wspiera projekty społeczno-naukowe z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. 

Europejski Rok Kolei pozwala uświadomić społeczeństwu walory i przewagi kolei nad innymi gałęziami transportu - to z kolei komentarz prezesa spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Macieja Lignowskiego. Należy ona do największych przewoźników pasażerskich w Polsce i jest dominującym operatorem w województwie pomorskim. Maciej Lignowski powiedział, że mimo trudności z pandemią kolej zmienia się pozytywnie, jest bardziej przyjazna dla pasażera i dla środowiska. "Jako zarząd spółki wspólnie z naszymi współpracownikami przewidzieliśmy szereg działań i wydarzeń wpisujących się w inicjatywę Roku Kolei, które pozwolą jeszcze bardziej przybliżyć kolej trójmiejskiej społeczności, oraz wszystkim podróżnym przyjeżdżającym do naszego regionu. Naszym celem jest podkreślenie ekologiczności, bezpieczeństwa podróży, oraz coraz lepszej jakości usług świadczonych przez naszą spółkę. Chcemy pokazać, że podróż koleją po prostu się opłaca" - dodał prezes trójmiejskiej SKM. 

Europejski Rok jest po raz pierwszy poświęcony kolei. Według ostatnich założeń unijnych regulacji i strategii dla niskoemisyjnej mobilności kolej ma być wiodącą gałęzią transportu Unii Europejskiej.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: kolej PKP Unia Europejska