X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Przetarg na śmigłowce wart 450 mln funtów. Polski Black Hawk "może być opcją"

11.04.2021 14:25
- Black Hawk produkowany w Mielcu może zostać zaproponowany Wielkiej Brytanii - powiedział dyrektor ds. komunikacji Lockheed Martin w Europie John Neilson. Zaznaczył, że Brytyjczycy nie sformułowali jeszcze wymagań dotyczących nowej maszyny, ale "w zależności od specyfikacji technicznej i wymagań operacyjnych, Black Hawk może być opcją". 
Śmigłowiec Sikorsky UH-60 Black Hawk
Śmigłowiec Sikorsky UH-60 Black HawkSoos Jozsef/ Shutterstock

John Neilson odniósł się do planowanego przez Wielką Brytanię ujednolicenia floty śmigłowców wojskowych i zastąpienia 23 śmigłowców Puma nowym typem wiropłatu oraz do publikacji, według których brytyjskie wojska specjalne biorą pod uwagę Black Hawka. Jak podał przed kilkoma dniami na stronie internetowej "Daily Express", przetarg wart 450 mln funtów na średnie śmigłowce, ma zostać rozpisany w tym roku, a dowódcy sił specjalnych "dali do zrozumienia, że ich oczekiwania najlepiej spełnia Black Hawk", także ze względu na łatwość współdziałania z Amerykanami. "Daily Express" zauważył, że Black Hawk jest dopuszczony do działań z okrętów Royal Navy.

"Brytyjskie morskie i powietrzne jednostki specjalne (Special Air Service, SAS i Special Boat Service - SBS) już działają wspólnie w Iraku i Syrii. Ich zwiększona interoperacyjność z wojskami specjalnymi USA jest zatem kluczowa" - pisze Express. Gazeta dodaje, że z powodu cięć budżetowych i zgodnie z nową strategią "Wielka Brytania będzie musiała jeszcze ściślej współpracować z USA"; przypomina ubiegłoroczną umowę o wspólnych operacjach morskich między USA i Wielką Brytanią.

- Jesteśmy świadomi zmieniającego się zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na wojskowy wielozadaniowy śmigłowiec średniej wielkości. W zależności od specyfikacji technicznej i wymagań operacyjnych, nasz najnowszy, wyprodukowany w Polsce, Black Hawk może być opcją - powiedział John Neilson. - Dopóki jednak wymagania Wielkiej Brytanii nie są sformalizowane i nie są dostępne szczegóły, jest za wcześnie, aby móc powiedzieć cokolwiek więcej na tym etapie - zastrzegł.

Śmigłowce m.in. dla Polaków i Amerykanów

Pod koniec marca serwis Jane’s poinformował, że firma Lockheed Martin jest gotowa zaproponować Black Hawka w wersji UH-60. Swoją ofertę - śmigłowca AW149 - jest gotowa złożyć posiadająca zakłady w Wielkiej Brytanii włoska grupa Leonardo, do której należy PZL-Świdnik.

Należące do koncernu Lockheed Martin PZL Mielec produkują śmigłowiec Sikorsky Black Hawk w wersji S-70i. W Mielcu zostały wyprodukowane Black Hawki dla polskich wojsk specjalnych i policji, w polskich zakładach powstają także śmigłowce tego typu dostarczane Filipinom. Również w w Mielcu powstają śmigłowce w wersji cywilnej, które po zamontowaniu w USA specjalistycznego wyposażenia gaśniczego służą pod oznaczeniem Firehawk. Pod koniec stycznia spółka PZL Mielec złożyła Rumunii ofertę na 12 wielozadaniowych śmigłowców w wersjach lądowej i morskiej.


PAP/ho

Wielka promocja wybitnych Polek. Trwa kampania Ministerstwa Spraw Zagranicznych

11.04.2021 08:50
Przedsiębiorcze, samodzielne, pełne inicjatyw, empatii, woli pomocy innym, biorące sprawy w swoje ręce - takie właśnie są Polki. Odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach: w nauce, sporcie, biznesie, działalności społecznej i politycznej. Od marca są też ambasadorkami polskości na wszystkich kontynentach w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Zagranicznych #IamPolka - OUTSTANDING POLISH WOMEN.

Aktywność Rosji przy granicy z Ukrainą. Jest reakcja polskiego MSZ

11.04.2021 13:10
"Koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskich granic budzi nasze zaniepokojenie" - podkreśliło polskie MSZ w oświadczeniu. Resort zamierza też wykorzystać zbliżający się okres przewodnictwa w OBWE do podjęcia prób deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy - dodano.

Krzysztof Szczerski: 15 kwietnia prezydent zainauguruje prace Biura Polityki Międzynarodowej

11.04.2021 11:16
15 kwietnia prezydent Andrzej Duda zainauguruje prace Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP; powoła szefa Biura, a także wchodzące w jego skład Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.