X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Inflacja w Polsce niższa niż się spodziewano

16.03.2021 12:34
Inflacja w lutym wyhamowała do 2,4 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
Audio
  • Inflacja w lutym - dane GUS - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Tero Vesalainen

Dane są lepsze niż oczekiwał rynek. W styczniu wskaźnik inflacji ukształtował się na poziomie 2,6 procent. GUS podobnie jak i w poprzednich latach, zaktualizował systemu wag stosowanych w obliczeniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2021 roku. W nowym koszyku wzrosła między innymi waga kategorii: żywność i napoje bezalkoholowe oraz użytkowanie mieszkania, spadła w kategorii: restauracja i hotele oraz transport.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że styczniowy i lutowy odczyt inflacji to prawdopodobnie najniższy odczyt w tym roku. Ekonomistka dodała, że ogólnie na świecie rosną ceny towarów i niektórych usług.

Inflacja trochę wyhamowała, wkrótce jednak przyspieszy - oceniła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Sonia Buchholtz. Jej zdaniem dalszemu wzrostowi inflacji będą sprzyjały wzrost cen z tytułu podatków i opłat, a także normalizacja cen paliw. Podobnego zdania jest Paweł Cymcyk z DNA Rynków. W jego opinii spadek inflacji jest tymczasowy.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że – jak wynika z prognozy NBP -  od drugiego kwartału inflacja może wzrosnąć do około trzech procent. W tym roku wpływ na inflację będą miały między innymi ceny regulowane:
Z raportu NBP wynika, że w tym roku średnioroczna inflacja ma wynieść 3,1 procent, w przyszłym 2,8 procent, a w 2023 roku ceny towarów i usług konsumenckich zdrożeją średnio o 3,2 procent. Ekonomiści podkreślają, że to, jak będzie kształtował się wskaźnik inflacji, będzie ostatecznie determinowane przez przebieg pandemii.

IAR/ep