X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

PKN Orlen przejmuje Grupę Energa. Firma chce być liderem transformacji energetycznej

28.04.2020 19:15
Przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen to największy projekt, jeżeli chodzi o spółki energetyczne i paliwowe w ostatnich 30 latach - ocenił w wywiadzie dla wtorkowego "Naszego Dziennika" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneKarolis Kavolelis/ Shutterstock

"Nasz Dziennik" przypominając, że PKN Orlen 30 kwietnia zakończy przejmowanie Grupy Energa, podał, że płocki koncern kupił już 80,5 proc. jej akcji.

"Największy akcjonariusz Grupy Energa – Skarb Państwa sprzedał Orlenowi akcje stanowiące 51,52 proc. udziałów w Grupie Energa za prawie 1,8 miliarda złotych" - czytamy w gazecie. "To największy projekt, jeżeli chodzi o spółki energetyczne i paliwowe w ciągu ostatnich 30 lat" – ocenił w rozmowie z dziennikiem Daniel Obajtek.

"Dzięki temu przejęciu wzmocnimy pozycję rynkową w kontekście skali i obszaru działalności oraz możliwości inwestycyjnych. Skorzysta na nim i Orlen, i Energa. W Polsce trzeba stworzyć potężnego czempiona, który będzie miał realną siłę inwestycyjną" - przekonuje prezes Orlenu.
Dodał też, że obecny kryzys w gospodarce nie powoduje konieczności weryfikacji planów inwestycyjnych Orlenu, w tym kolejnych przejęć spółek. "To jest właśnie czas na inwestycje. Choć niektórzy ze strachu przed koronawirusem wolą schować się, nie inwestować. Trzeba mieć inne podejście. Strach nie może paraliżować. A jeżeli kogoś paraliżuje, to nie powinien być w biznesie. Kto tylko może, powinien inwestować" - cytuje Daniela Obajtka "Nasz Dziennik".

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek PKN Orlen poinformował, że przejęcie Grupy Energa umożliwi m.in. wykorzystanie nadwyżek produkcyjnych PKN Orlen przez gdańską spółkę. Zwrócił też uwagę, że odnawialne źródła Grupy Energa bilansują jego konwencjonalny potencjał energetyczny, jak np. bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Według płockiego koncernu, sfinalizowanie transakcji przejęcia Grupy Energa "pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm". Spółka przypomniała m.in., że ponad 30 proc. produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł.

PKN Orlen otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Energa 31 marca. PKN Orlen wskazywał wówczas, że "tworzenie koncernów multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej".

W grudniu 2019 r. PKN Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich 414 mln 67 tys. 114 akcji Energi po 7 zł za jedną akcję. W połowie kwietnia tego roku płocki koncern podniósł z 7 do 8,35 zł cenę za akcję oferowaną w wezwaniu. Tydzień temu Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, odpowiedział na wezwanie PKN Orlen i zgodził się sprzedać koncernowi swoje akcje Energi za ok. 1,8 mld zł.

PAP/pp

Zobacz więcej na temat: Orlen Daniel Obajtek