X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Białoruski ekonomista: Kreml gra dostawami ropy

04.01.2020 10:03
Po decyzji Rosji o wstrzymaniu dostaw ropy na Białoruś wstrzymany został eksport paliw wytworzonych w obu białoruskich rafineriach. Jednocześnie władze białoruskiego koncernu naftowego zapewniły, że benzyny i oleju napędowego w kraju nie zabraknie.
Audio
  • Kreml gra dostawami ropy. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.pixabay

Były kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2010 roku, ekonomista Jarosław Romańczuk powiedział Polskiemu Radiu, że wstrzymanie dostaw paliw to wynik gry Kremla mającej na celu zmuszenie Białorusi do pogłębienia integracji z Rosją. - Władimir Putin będzie teraz dopinać swego zmuszając prezydenta Łukaszenkę i Mińsk przez instrumenty naftowe, gazowe i kredytowe do podpisania umowy, zgodnie z którą muszą powstać różne organy ponadnarodowe - mówi ekonomista.

Jarosław Romańczuk dodaje, że teraz prezydent Białorusi musi podjąć decyzję, czy staczać się w objęcia Kremla, czy uniezależniać kraj od rosyjskich surowców energetycznych. - Biorąc pod uwagę to, że on nienawidzi Putina, nie wierzy Kremlowi i widzi, że jego elity narodowe są za niezależnością, to postawi na to, żeby zbudować niezależną Białoruś. Bo jeśli dołączy Białoruś do Rosji, to nie wybaczy mu tego historia ani nawet własna rodzina - ocenił Romańczuk.

Ekonomista zwrócił uwagę, że wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy na Białoruś jest częścią konfliktu geopolitycznego. Jego zdaniem, Rosjanie będą grozić w przyszłości odcięciem dostaw na Białoruś również gazu. Jednocześnie mogą obiecać prezydentowi Łukaszence jakieś stanowisko w odnowionym Związku Białorusi i Rosji w zamian za zgodę na pogłębienie integracji.

IAR/dad