X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch o Forum Dyplomatycznym w Antalyi. "Turcja to wschodzące mocarstwo"

18.06.2021 14:30
- Turcja to wschodzące mocarstwo, które mocno zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej - mówi Polskiemu Radiu ambasador RP tym kraju Jakub Kumoch. W Antalyi rozpoczyna się w piątek Forum Dyplomatyczne z udziałem głów państw, ministrów spraw zagranicznych, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, akademickich oraz biznesu. W konferencji bierze udział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas wizyty w Antalyi.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas wizyty w Antalyi.PAP/Radek Pietruszka

Jak mówi ambasador Kumoch ten format będzie się rozwijał, dlatego obecność polskiej reprezentacji jest bardzo ważna. - Żeby pokazać naszym tureckim przyjaciołom, że jak słusznie mówił prezydent Duda podczas wizyty, z dużą sympatią patrzymy na wzrost Turcji, jesteśmy sojusznikami, nie tylko w NATO, ale też geostrategicznymi. Zależy nam, by nasz sojusznik był silny, aby był pewnym siebie krajem, Turcja takim państwem się staje - zaznaczył.

Jak dodaje ambasador Kumoch Turcja jest też jednym z liderów obszaru Bliskiego i Środkowego Wschodu, stąd liczny udział przedstawicieli tych krajów podczas Forum Dyplomatycznego w Antalyi.

Ambasador Jakub Kumoch mówi, że Turcja w roku 2020 wykazała jako jedyny z nielicznych krajów wzrost gospodarczy i to mimo załamania się sektora turystycznego.

Polska szuka partnerów

Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zaznacza, że Turcja od wielu lat rozwija innowacyjny przemysł obronny. - Polska poszukuje partnerów, poprzez współpracę z którymi mogłaby szybciej uzyskać pewne zdolności obronne i podwyższyć potencjał wojskowy. Turcja jest oczywistym, naturalnym partnerem, ze względu na niszę, którą rozwinęli - wysokie kompetencje, nowe technologie - które nie zawsze są dostępne z innych kierunków. Sądzę, że współpraca polsko-turecka będzie intensyfikowana - dodał.

Forum Dyplomatyczne w Antalyi otworzy prezydent Recep Tayyip Erdoan. Gospodarzem forum będzie minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşolu.

Podczas forum minister Rau weźmie udział w panelu pt. "Nowa era w relacjach transatlantyckich", w trakcie którego zaprezentuje polskie stanowisko wobec toczącej się debaty o nowej koncepcji strategicznej NATO. Będzie też omawiał perspektywy polsko-amerykańsko-tureckiej współpracy sojuszniczej.

W sobotę minister odbędzie spotkania dwustronne. Planowane są rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Turcji Mevlütem Çavuşolu, Rumunii Bogdanem Aurescu, Ukrainy Dmytro Kulebą oraz Iranu Mohammadem Javadem Zarifem.


IAR/dad

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: jest wola obu stron, aby uzyskać kompromis ws. kopalni Turów

18.06.2021 10:49
Jest wola obu stron, aby uzyskać kompromis, pytanie, za jaką cenę finalne uda się ustalić wszystkie detale - tak wiceszef resortu spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o toczących się polsko-czeskich rozmowach ws. kopalni Turów.

Co odrzutowiec "Kucharza Putina" robi w Berlinie?

18.06.2021 13:10
Kiedyś nazywali go "kucharzem Putina". Obecnie Jewgienij Prigożyn jest nie tylko jednym z najbliższych zaufanych prezydenta Rosji Władimira Putina, ale przede wszystkim odpowiada za najbrudniejsze operacje Kremla - w kraju i za granicą.

W Petersburgu działa stoisko promujące polską kulturę i sport

18.06.2021 14:08
W związku z Euro 2020, w Petersburgu działa stoisko promujące polską kulturę i sport. Od tygodnia, codziennie pracownicy Instytutu Polskiego opowiadają mieszkańcom miasta nad Newą i turystom o naszym kraju. Biało-Czerwoni zagrają na petersburskim stadionie 23 czerwca z reprezentacją Szwecji. Będzie, to ich trzeci mecz w fazie grupowej piłkarskich Mistrzostw Europy.