X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ o wizycie prezydenta Niemiec: okazja do potrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2

17.06.2021 12:00
Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec będzie okazją do dyskusji o blaskach i cieniach traktatu polsko-niemieckiego, z drugiej - okazją do jasnego przekazania sygnału potrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2 - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękMSZ_RP/Twitter

W czwartek w Warszawie dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera. Wizyta prezydenta Niemiec ma związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r.

Wiceszef MSZ pytany w TVP Info czy podczas spotkania poruszony będzie też temat gazociągu Nord Stream 2 potwierdził, że tak. - To spotkania, ta wizyta jest związana z 30-leciem traktatu między Polską a Niemcami, a więc z jednej strony będzie to okazja do przeglądu tego traktatu, nie do celebracji, świętowania. W naszej opinii ten traktat ma swoje zalety, natomiast trzeba też jasno wskazać, że ma też obszary gdzie jego postanowienia nie są realizowane wobec mniejszości polskiej w Niemczech - zaznaczył wiceminister. Wskazał, że chodzi o nauczanie języka polskiego czy opiekę nad organizacjami polonijnymi. - Tutaj mam nadzieję, jestem przekonany, że będzie przestrzeń do dyskusji - dodał Szynkowski vel Sęk.

Okazja na dyskusję o Nord Stream 2

Jak zaznaczył, spotkanie będzie z jednej strony okazją do dyskusji "o blaskach i cieniach traktatu polsko-niemieckiego, z drugiej strony okazją do jasnego przekazania sygnału potrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream II". 

W tym kontekście wskazał, na negatywne konsekwencje uruchomienie tego gazociągu, które "może przynieść nie tylko dla Polski, krajów bałtyckich, ale i dla solidarności europejskiej".

15 lat temu gazociąg Nord Stream (ros. Siewiernyj potok ) zdecydowały się wybudować duże koncerny z Rosji - Gazprom i Niemiec - E.ON Ruhrgas oraz BASF a także holenderska firma N.V. Nederlandse Gasunie. 51 procent udziałów w tym konsorcjum ma Gazprom.

Jeśli budowa zostanie ukończona NS2 będzie najdłuższym gazociągiem morskim na świecie. Ma liczyć 1222 kilometry. Jego trasa prowadzi z okolic rosyjskiego Wyborgu do Greifswaldu w Niemczech. NS2 położono na dnie Bałtyku w strefach ekonomicznych Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.

Nord Stream 2 postrzegany jest nie tylko, jako przedsięwzięcie gospodarcze. Zdaniem wielu polityków to projekt polityczny mający pomijać tranzyt rosyjskiego gazu na zachód Europy m.in. przez kraje bałtyckie i Polskę, co będzie - jak oceniają Tallin, Ryga, Wilno i Warszawa oraz Kijów - niekorzystne dla państw Europy Środkowej i Wschodniej.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Niemcy Nord Stream 2

"Tagesspiegel": dezinformacja i cyberataki ze strony Rosji zagrożeniem przed wyborami do Bundestagu

17.06.2021 13:00
Niemieckie agencje bezpieczeństwa z niepokojem obserwują, jak Rosja próbuje ingerować przed wyborami parlamentarnymi w RFN za pomocą dezinformacji i cyberataków. Od miesięcy hakerzy dokonują ataków phishingowych na prywatne konta posłów Bundestagu i parlamentów krajów związkowych - pisze dziennik "Tagesspiegel".

Polska i Czechy chcą zawarcia porozumienia ws. Turowa bez angażowania instytucji unijnych

17.06.2021 14:05
Przedstawiciele Polski i Czech zadeklarowali w czwartek w Pradze chęć zawarcia porozumienia ws. Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Przekonywali, że możliwość polubownego załatwienia sprawy jest możliwa. Czesi zadeklarowali wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

Bix Aliu: polscy terytorialsi mają najbardziej zaawansowaną wersję Javelin na świecie

17.06.2021 14:40
Bix Aliu, chargé d'affaires a.i. ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce pogratulował w czwartek żołnierzom WOT udanego szkolenia z obsługi pocisków przeciwpancernych Javelin. Polscy terytorialsi mają najbardziej zaawansowaną wersję Javelin na świecie - podkreślił.