X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premier o polsko-litewskiej drodze do nowoczesności

01.05.2021 15:15
Najbardziej poczytny litewski portal Delfi publikuje tekst premiera Mateusza Morawieckiego z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Audio
  • Mateusz Morawiecki: polsko-litewska droga do nowoczesności [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/alexfan32

Szef rządu przypomina w nim, że polsko-litewska droga do nowoczesności prowadziła przez bezkrwawą reformę systemu władzy. 

Premier Mateusz Morawiecki przypomina, że Konstytucja 3 Maja i towarzysząca jej ustawa o Zaręczeniu Wzajemnym Obojga Narodów były w tamtych czasach światowym fenomenem. Jednak dokumenty te nie odwróciły losów Rzeczpospolitej. Szef rządu zaznacza, że lekcje płynące z tamtej epoki mają charakter uniwersalny. Jedną z nich jest nowoczesność. "Musimy umieć wykorzystywać czasy pokoju do tego, by wzmacniać instytucje państwa, gospodarkę i społeczeństwo" - czytamy w tekście.

Premier zwraca uwagę na to, że oba państwa w dalszym ciągu dzieli dystans w stosunku do najbardziej rozwiniętych gospodarek Europy. "Dlatego środki płynące z unijnego Funduszu Odbudowy są naszą racją stanu. Polska przygotowała kompleksowy program rozwojowy - Polski Nowy Ład" - pisze Mateusz Morawiecki i dodaje, że jest to scenariusz na pełne i dynamiczne wejście polskiej gospodarki w postpandemiczny świat odbudowy. Z kolei warunkiem rozwoju państwa jest "synteza państwowej suwerenności i europejskiej wspólnotowości". Szef rządu pisze, że tę formułę można zawrzeć w dwóch polskich powiedzeniach: "nic o nas bez nas" oraz "wolni z wolnymi, równi z równymi". 

"Wspólnota doświadczeń to jeden z filarów relacji Polski i Litwy również dziś. Wiemy jaką cenę płaci cała Europa, gdy lekceważy zagrożenia płynące ze Wschodu" - zwraca uwagę polski premier. Mateusz Morawiecki przypomina o wspólnych, polsko-litewskich projektach infrastrukturalnych i o bezpieczeństwie w regionie. "Te projekty nie są realizowane za cenę suwerenności, ale właśnie w imię jej umocnienia i obrony" - czytamy w artykule.

Jak dodaje, dziedzictwo Konstytucji 3 Maja i współczesny stan obustronnych relacji pokazują, że jest znacznie więcej źródeł braterstwa niż przeciwności rodzących wrogość.

Jednak zwraca też uwagę na kwestie, które nie zostały uregulowane. "Ustawy o szkolnictwie, o mniejszościach narodowych czy o pisowni nazwisk to nadal nierozstrzygnięte postulaty Polaków mieszkających na Litwie" - pisze premier i zaznacza, że wsparcie mniejszości narodowych powinno stanowić "istotny aspekt naszego dialogu".

IAR/ks