X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: Rosja wciąż pozostaje państwem nieobliczanym

22.04.2021 12:04
Rosja, choć jest państwem dużo słabszym niż kiedyś, wciąż pozostaje państwem nieobliczalnym, państwem które posiada środki do tego, aby wywoływać konflikty zbrojne, a także żeby dokonywać przestępstw - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Audio
  • Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że agresywne działania Rosji na arenie międzynarodowej mają odciągnąć uwagę Rosjan od problemów wewnętrznych. Materiał Pawła Jabłońskiego (IAR)
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński
Wiceszef MSZ Paweł JabłońskiFacebook/Paweł Jabłoński

W środę prezydent Rosji Władimir Putin w orędziu do Zgromadzenia Federalnego (połączonych obu izb parlamentu Rosji) powiedział m.in., że organizatorzy "wszelkich prowokacji, zagrażających zasadniczym interesom bezpieczeństwa" Rosji, będą żałować tego, co zrobili.

- Chcemy mieć dobre relacje ze wszystkimi uczestnikami społeczności międzynarodowej. Ale czepiają się Rosji - to tu, to tam - powiedział Putin. Oznajmił, że najczęściej odbywa się to "bez powodu" i ironizując zauważył, że jest to "nowa dyscyplina sportu".

- My zachowujemy się w tej kwestii bardzo powściągliwie, można bez ironii powiedzieć - skromnie. Często w ogóle nie odpowiadamy nie tylko na nieprzyjazne akcje, ale i na jawne chamstwo - oświadczył prezydent Rosji.

Kogo ostrzega Putin?

Jabłoński pytany był w czwartek w Polskim Radiu 24 o to, kogo Putin ostrzega i czy chce kogoś znowu napaść. Zdaniem wiceszefa MSZ, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że prezydent Rosji "jest rzeczywiście zdolny do wszystkiego".

W jego ocenie, "jest to poniekąd oznaka słabości". - Bo te gesty wykonywane w polityce międzynarodowej mające pokazać siłę państwa, służą tak naprawdę odwróceniu uwagi rosyjskiego społeczeństwa od bardzo poważnych wewnętrznych przede wszystkim spraw gospodarczych - powiedział Jabłoński.

Według niego, "Rosja, choć jest państwem dużo słabszym niż kiedyś, wciąż pozostaje państwem nieobliczalnym i państwem, które posiada środki do tego, aby wywoływać konflikty zbrojne na pełną skalę, jeśli nie na pełną skalę, to hybrydowe, a także, żeby dokonywać po prostu przestępstw i zabójstw ludzi, którzy są ich przeciwnikami".

Integracja Białorusi z Rosją?

Wiceszef MSZ pytany był też, czy podczas dzisiejszej wizyty prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w Moskwie dojdzie do integracji odparł, że "wszystko jest również możliwe".

Zdaniem Jabłońskiego Łukaszenka czuje się na tyle przyparty do muru, że "szuka protekcji z Moskwy i niewykluczone jest rzeczywiście, że do takiej integracji dojdzie".

Na pytanie, czy - jego zdaniem - fala represji wobec Polaków na Białorusi się już skończyła, wiceminister odpowiedział: - "Niestety obawiam się, że nie sposób takiego wniosku wyciągnąć". - Łukaszenka wykorzystuje instrumentalnie to, że Polska od samego początku bardzo jednoznacznie mówiła, że nie może być zgody Unii Europejskiej, nie może być zgody świata zachodniego na sfałszowanie wyborów na Białorusi - podkreślił Jabłoński. - Zatem Polska jest przedstawiana w propagandzie białoruskiej jako wróg numer jeden - dodał.

Zatrzymania Polaków na Białorusi

W połowie kwietnia aktywiści Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik i Iness Todryk-Pisalnik po rewizji w ich mieszkaniu zostali przewiezieni do Mińska na przesłuchanie w sprawie karnej toczącej się wobec kierownictwa ZPB, w tym Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka polskiego i pielęgnowanie polskich miejsc pamięci.

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały reżim w Mińsku władze Polski, a także innych państw oraz UE.


PAP/dad

Co najmniej sześciu agentów GRU mogło brać udział w ataku na czeski skład amunicji

21.04.2021 12:57
Eksplozja składu amunicji w Czechach w 2014 roku była najwyraźniej wynikiem skomplikowanej operacji rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Z badań portalu Spiegel oraz platform śledczych Bellingcat i Insider wynika, że w planowaniu i przeprowadzeniu ataku brało udział co najmniej sześciu agentów GRU.

Polskie F-16 uczestniczyły w przechwyceniu rosyjskich samolotów

21.04.2021 16:06
Polskie F-16 uczestniczyły w przechwyceniu rosyjskich samolotów wojskowych nad Morzem Bałtyckim. Poinformowała o tym kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jemen: Polska Misja Medyczna apeluje o pomoc

22.04.2021 08:30
Polska Misja Medyczna apeluje o pomoc dla głodujących mieszkańców Jemenu. Organizacja rozpoczęła właśnie nowe programy pomocowe. Wspólnie z organizacją Lekarze Bez Granic Polacy będą dostarczać jedzenie dla najbardziej potrzebujących.