X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Niemiecka prasa: walka Łukaszenki z Polską jest problemem dla UE

08.04.2021 08:37
Władze Białorusi rozprawiają się z polską mniejszością narodową w tym kraju. Warszawa grozi konsekwencjami - w razie potrzeby na własną rękę. Ta eskalacja zmusza również Brukselę do podjęcia trudnej decyzji w samym środku trzeciej fali koronawirusa - pisze Philipp Fritz w dzienniku "Welt".
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr ŁukaszenkaShutterstock.com / exsilentroot

"Działania reżimu dyktatora Aleksandra Łukaszenki wobec liderów mniejszości budzą obawy wśród Polaków na Białorusi. W kraju mieszka około 300 tysięcy Polaków lub Białorusinów polskiego pochodzenia, większość z nich na zachodzie, w pobliżu granicy z Polską. O tym, że ich obawy nie są bezpodstawne, świadczą nie tylko aresztowania, ale także innego rodzaju zastraszania: na przykład, białoruska dziennikarka Hanna Liubakova donosi, że dyrektorzy szkół językowych są proszeni o przekazywanie władzom nazwisk uczniów uczących się języka polskiego" - zauważa "Welt".

Reakcja stolicy Polski na działania Białorusi nastąpiła szybko: premier Mateusz Morawiecki zagroził podjęciem „kroków ekonomicznych” w celu uwolnienia "zakładników reżimu", jak powiedział. W rozmowie z dziennikiem "Welt" wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział: "Eskalacja Łukaszenki nie pozostanie bez odpowiedzi, zapewniam".

Przydacz jest zdania, że UE nie może zamykać oczu. "Jako wspólnota nie możemy tego tolerować" - podkreślił minister.

Polska nie zamierza czekać

Polska w każdym razie nie chce już dłużej czekać. Teraz sama nałożyła sankcje na sędziego prowadzącego proces przewodniczącej Związku Polaków, potwierdził Przydacz dziennikowi "Welt".

"Represje reżimu Łukaszenki wobec mniejszości polskiej to kolejny etap eskalacji konfliktu na Białorusi. Dyktator nie tylko atakuje mniejszość etniczną, ale także "bilateralizuje" konflikt, który jest skierowany przeciwko polskiemu rządowi, a tym samym członkowi UE" - pisze dziennik - "To stanowi problem dla UE. Nawet gdy reżim brutalnie stłumił masowe protesty w zeszłym roku, Europejczycy znaleźli odpowiedź późno po zaciętej walce i zgodzili się na stosunkowo łagodne sankcje - 88 osób i siedem organizacji znajduje się obecnie na liście sankcyjnej UE".

"Teraz Polska domaga się solidarności od UE - w czasie, gdy Komisja zajmuje się głównie kryzysem koronawirusowym. (...) Jednak bez szybkiego, skoordynowanego podejścia w UE Polska jest zmuszona działać samodzielnie. Istnieje groźba eskalacji spirali między Warszawą a Mińskiem" - pisze gazeta.

Viola von Cramon-Taubadel, eurodeputowana odpowiedzialna za Białoruś, w odpowiedzi na pytanie "Welt" stwierdziła jednoznacznie, iż fakt, że Łukaszenko przetrzymuje obecnie polską mniejszość w swoim kraju jako zakładników i nakłada całkowicie arbitralne kary, jest międzynarodowym skandalem dyplomatycznym i powinien zostać odpowiednio ukarany przez społeczność międzynarodową. "Aresztowanie Polonii jest absolutnie niedopuszczalne" - powiedziała europosłanka Zielonych.

"Takie deklaracje są mile widziane w Warszawie, ale nie zastąpią działań" - podkreśla jednak autor tekstu w "Welt".


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Aleksander Łukaszenka

Niemcy coraz silniej uzależniają się od gazu z Rosji

07.04.2021 12:45
W lutym 2021 Niemcy znacząco zwiększyły import gazu z Rosji. Pozwoliło to naszym zachodnim sąsiadom umocnić się na pozycji lidera w klasyfikacji największych europejskich odbiorców rosyjskiego surowca - podaje www.energetyka24.com.

Precz z okupacją Putina na Krymie. Wstrząsająca relacja Andrija Szczekuna

07.04.2021 12:51
Andrij Szczekun – siedem lat temu koordynował działalność na Krymie symbolu ukraińskiej Rewolucji Godności – Europejskiego Majdanu. Na początku agresji ,,zielonych ludzików” Putina organizował na Krymie demonstracje przeciwko rosyjskim okupantom. Rosyjskie służby specjalne: FSB i GRU uznały go za niebezpiecznego człowieka i postanowiły przeprowadzić porwanie Andrija Szczekuna oraz innych liderów Europejskiego Majdanu  na początku okupacji.

Białoruś: członkowie rodzin aresztowanych polskich liderów spotkali się z polskimi dyplomatami w Mińsku

07.04.2021 15:43
Członkowie rodzin polskich aktywistów na Białorusi przetrzymywanych w areszcie spotkali się z polskimi dyplomatami. Rozmowy odbyły się w Ambasadzie Polski w Mińsku. Dziś mijają dwa tygodnie od czasu zatrzymania Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi i trojga członków Zarządu Głównego organizacji: Marii Tiszkowskiej, Ireny Biernackiej i Andrzeja Poczobuta.