X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brytyjski poseł Daniel Kawczynski: Niemcy powinny być objęte sankcjami za Nord Stream 2

15.03.2021 09:12
Państwa NATO powinny nałożyć sankcje na Niemcy w związku z budową Nord Stream 2, a najlepszym sposobem na zatrzymanie budowanego gazociągu jest podnoszenie kwestii ekologicznych - powiedział brytyjski poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczynski.
Daniel Kawczynski
Daniel KawczynskiŹródło: Youtube

W minionym tygodniu w Izbie Gmin z inicjatywy Kawczynskiego odbyła się debata na temat Nord Stream 2, podczas której przedstawił on szereg argumentów wyjaśniających, dlaczego Wielka Brytania powinna mocniej zaangażować się w zatrzymanie gazociągu prowadzącego z Rosji do Niemiec.

- Powinniśmy postrzegać NATO jak bardzo ekskluzywny i drogi klub dla gentlemanów, w którym członkostwo oznacza przywileje, ale też łączy się z obowiązkami. Członkowie NATO mają obowiązek nie tylko bronić pozostałych w przypadku ataku zbrojnego Rosji, ale też nie dopuszczać do tego, by jego członkowie byli poddawani presji czy szantażowani przez Rosję - powiedział Daniel Kawczynski, poseł rządzącej Partii Konserwatywnej.

Nord Stream 2 celowo omija członków NATO

Tymczasem jak wskazuje, jeden z członków NATO, Niemcy, nie wypełnia tych obowiązków, bo angażuje się w inwestycję, która wręcz osłabia bezpieczeństwo innych. - Nord Stream 2, który celowo omija członków NATO jest z perspektywy bezpieczeństwa szaleństwem i każdy kraj, który uczestniczy w tym projekcie powinien być objęty sankcjami. Myślę, że powinna być forma jakiegoś formalnego upomnienia Niemiec przez NATO w związku z Nord Stream 2 - uważa brytyjski poseł.

Podkreśla, że reprymenda czy nawet objęcie sankcjami przez jakąś organizację własnego członka nie jest niczym niezwykłym, bo wystarczy przypomnieć, ile razy Unia Europejska podejmowała działania przeciwko Polsce.

Kawczynski przekonuje, że członkowie NATO z Europy Środkowo-Wschodniej szczególnie zasługują na to, by ich bronić przed presją ze strony Rosji, bo wypełniają oni swoje zobowiązania wynikające z członkostwa i same podejmują bardzo konkretne działania, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji. Wskazał na powołaną za sprawą Polski i Chorwacji Inicjatywę Trójmorza, która - jak mówi - jest dokładnie tym, co powinni członkowie NATO robić - zwiększać swoje bezpieczeństwo.

Wyraził jednocześnie ubolewanie, że wśród brytyjskiego establishmentu politycznego czy w brytyjskich mediach tak mało mówi się o tym projekcie, który - jego zdaniem - Wielka Brytania powinna z całych sił wspierać, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i potencjalnych korzyści gospodarczych wynikających ze współpracy z tą grupą państw. O tych możliwościach mówił on także podczas debaty w Izbie Gmin. Jak argumentuje, Wielka Brytania powinna zaangażować się we wspieranie Inicjatywy Trójmorza we własnym interesie, bo jak pokazuje historia, jeśli w Europie Środkowej i Wschodniej panuje niestabilność, to i tak jest ona ostatecznie wciągana w konflikt.

Kawczynski: Nord Stream 2 to potencjalna katastrofa

Kawczynski uważa jednak, że teraz najlepszym sposobem na zatrzymanie Nord Stream 2 jest podnoszenie kwestii zagrożeń ekologicznych, które łączą się z tym projektem, zwłaszcza, że Wielka Brytania będzie w tym roku gospodarzem ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26. - Ten projekt to potencjalna katastrofa ekologiczna. Spójrzmy, ile w przypadku liczącego 1230 km gazociągu jest możliwości zagrożeń dla środowiska. Albo jakie będą spustoszenia w razie wojny, jeśli gazociąg będzie przypadkowo uszkodzony w czasie bombardowań lub jeśli Rosjanie celowo go uszkodzą - wskazuje Kawczynski.

Przekonuje, że Wielka Brytania jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma obowiązek wraz ze Stanami Zjednoczonymi zrobić wszystko, co możliwe, by ten projekt nie powstał. Zwłaszcza, że teraz, nie będąc już związana ograniczeniami wynikającymi z członkostwa w Unii Europejskiej, może prowadzić niezależną politykę zagraniczną.

Podczas debaty w Izbie Gmin w środę wieczorem wiceminister spraw zagranicznych Wendy Morton oświadczyła, że Wielka Brytania uważa Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i nadal będzie podnosiła zastrzeżenia, jakie ma do tego projektu. Wskazała jednak, że choć Nord Stream 2 jest bardzo kontrowersyjny, Wielka Brytania musi uznawać suwerenne prawo Niemiec do kształtowania własnej polityki energetycznej.


PAP/dad

Marcin Przydacz: Białoruś celowo doprowadziła do zaostrzenia kryzysu dyplomatycznego z Polską

14.03.2021 10:00
Białoruś, wydalając polskich konsulów, intencjonalnie doprowadziła do zaostrzenia kryzysu dyplomatycznego z Polską - oświadczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Oskarżenia dot. rzekomego zagrożenia m.in. terrorystycznego ze strony Polski czy propagowania systemów totalitarnych są absurdalne - dodał.

Frans Timmermans przyznał, że "popełniono błędy" przy zamawianiu szczepionek na COVID-19

14.03.2021 17:14
- Przy zamawianiu szczepionek przeciw COVID-19 popełniono błędy, zarówno na poziomie unijnym, jak i państw członkowskich - przyznał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Polityk odpowiedział na zarzuty, że Unia Europejska dokonała niesprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19.

Swiatłana Cichanouska apeluje do głodujących na Białorusi o nienarażanie życia

14.03.2021 20:16
Liderka białoruskiej opozycji wezwała przetrzymywanych w aresztach uczestników protestów o przerwanie głodówki. Swiatłana Cichanouska w krótkim filmie wyłożonym w internecie apeluje do nich, aby nie narażali życia.