X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: wierzę, że nowy rok będzie dobry dla Polski i Polaków

01.01.2021 08:00
Witamy nowy, 2021 rok z nadzieją. Ufamy, że będzie lepszy. Wkraczamy w niego mądrzejsi o trudne doświadczenia. Wejdźmy w nowy rok mocni wiarą we własne siły i nadzieją na sprostanie wszelkim wyzwaniom. Wierzę, że będzie to dobry rok dla Polski i Polaków - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu do narodu wygłoszonym w sylwestrowy wieczór.
Audio
  • Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy (Program 1 Polskiego Radia)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaGrzegorz Jakubowski/KPRP/prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie na zakończenie 2020 roku. Jak podkreślił, tegoroczny sylwester będzie inny niż poprzednie, bo spędzimy go tylko w gronie najbliższych, nie zaś na hucznych zabawach. Zwrócił uwagę na to, że odzwierciedla to cały mijający rok, który także był inny niż poprzednie ze względu na pandemię COVID-19.

ORĘDZIE PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

Trudny mijający rok

- Był to rok pełen wyrzeczeń, dramatów i cierpienia. Z głębokim współczuciem obejmuję myślą rodziny pogrążone w smutku po stracie bliskich. Niech nowy rok przyniesie państwu pocieszenie i ukojenie - mówił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że witając rok 2020, nie spodziewaliśmy się, że zmieni on całe nasze życie. Zauważył, że - jako naród - "stanęliśmy przed wyzwaniami o niespotykanej dotąd skali", ale robiliśmy co w naszej mocy, by im sprostać. - My, Polacy, wykazaliśmy się olbrzymią determinacją i poświęceniem. Pokazaliśmy to, co w nas najlepsze: solidarność, życzliwość, gotowość do współpracy, zrozumienie - podkreślił Andrzej Duda, dziękując za to serdecznie wszystkim Polakom.

W orędziu głowy państwa nie zabrakło także szczególnych podziękowań dla wszystkich tych, którzy "stoją na pierwszej linii frontu walki z pandemią" - lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, ratowników i wszelkich służb medycznych, a także dla żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy służb za wsparcie działań medycznych i opiekuńczych.

Andrzej Duda dziękował też nauczycielom, za ich ciężką pracę w zupełnie nowych warunkach, oraz przedsiębiorcom, "którzy mimo epidemii dają świadectwo swoich kompetencji i umiejętności, a zarazem dbają o miejsca pracy swoich współpracowników i ich rodziny".

- Uratowanie milionów miejsc pracy Polek i Polaków, to jeden z największych sukcesów mijającego roku. Dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom, dzięki przeznaczeniu ponad 100 mld zł na pomoc dla polskich firm, udało się - mimo kryzysu - nie dopuścić do powrotu masowego bezrobocia. Działania te muszą być kontynuowane w nadchodzącym roku - podkreślił prezydent.

"Jesteśmy mądrym, odpowiedzialnym narodem"

Wybory prezydenckie były kolejnym elementem mijającego roku, na który zwrócił uwagę Andrzej Duda. Zauważył, że przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny w dobie koronawirusa było niełatwym zadaniem, jednak udało się to zrobić. - Ponad 20 mln obywateli poszło do urn, wiedząc, że każdy głos ma znaczenie. Chcę dzisiaj za to raz jeszcze podziękować wszystkim moim rodakom. Niezależnie od tego, na kogo państwo głosowali - mówił.

Głowa państwa zwróciła także uwagę na "silny mandat demokratyczny oraz stabilność i dojrzałość naszej polskiej demokracji", czego dowodem jest rekordowa frekwencja wyborcza.

W swym orędziu prezydent podkreślił, że cały świat - także Polska - zmaga się z kolejną falą epidemii, na co odpowiedzią w państwach europejskich są nowe, bardzo surowe ograniczenia. - Także nas czekają kolejne wyrzeczenia podczas najbliższych miesięcy i trudnych zmagań z epidemią - mówił.

- Rozpoczęliśmy właśnie narodową kwarantannę. Podejmujemy ten wysiłek, bo wiemy, że tylko zdecydowane działania zahamują rozwój epidemii. Jesteśmy mądrym, odpowiedzialnym narodem i jestem przekonany, że ze zrozumieniem podejdziemy do niezbędnych ograniczeń, kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas - mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda: wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień

Prezydent stwierdził, że rok 2021 będzie czasem stopniowego wracania do normalności, na co daje nam nadzieję szczepionka na COVID-19 oraz Narodowy Program Szczepień przygotowany przez rząd w celu sprawnego zaszczepienia możliwie jak największej populacji. - Ufamy, że szczepionka pozwoli uporać się z pandemią i pomoże nam wrócić do normalności - dodał.

Zapewnił, że przez ostatnie miesiące angażował się w działania mające zapewnić Polakom jak najszybszy dostęp do szczepionki. Te działania - dodał - podejmowane we współpracy z partnerami z UE, zakończyły się sukcesem, co pozwala nam być gotowymi na "przeprowadzenie programu szczepień na masową skalę".

- W ostatnich tygodniach rozmawiałem na ten temat z wieloma ekspertami, lekarzami i naukowcami. Zgodnie podkreślają, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Apelują, żeby skorzystać z tej wielkiej szansy. Przyłączam się do tych apeli. Sam oczywiście także wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień - podkreślił Andrzej Duda.

"Witamy nowy rok z nadzieją"

Prezydent mówił także, że w nadchodzącym roku szczególnie ważne będzie wzmocnienie polskiej gospodarki. - Od nas zależy, jak szybko wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu - mówił. Wyraził nadzieję, że już niebawem wszystkie instytucje - prywatne i publiczne - będą mogły wrócić do normalnego funkcjonowania.

- Witamy nowy, 2021 rok z nadzieją. Ufamy, że będzie lepszy. Wkraczamy w niego mądrzejsi o trudne doświadczenia. Musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i zachowania. Życie codzienne w czasach pandemii mocniej niż dotychczas uświadomiło nam, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem - mówił Andrzej Duda, nazywając ten okres "czasem wielkiej serdeczności, otwartości, gotowości do niesienia pomocy i wsparcia drugiemu człowiekowi".

- Życzę państwu, żeby to dobro pozostało z nami i w nas także po zakończeniu pandemii. Drodzy rodacy! Wejdźmy w nowy, 2021 rok mocni wiarą we własne siły i nadzieją na sprostanie wszelkim wyzwaniom, które w tych najbliższych 12 miesiącach czekają nas w życiu prywatnym i zawodowym. Wierzę, że będzie to dobry rok dla Polski i Polaków - zakończył prezydent Andrzej Duda.

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEGO ORĘDZIA

Posłuchaj
05:53 PR1_MPLS 2020_12_31-20-02-22_Orędzie_Prezydenta.mp3 Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy (Program 1 Polskiego Radia)

PR1/dad