X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zbigniew Rau: zatrzymanie budowy Nord Stream 2 całkowicie możliwe

08.10.2020 10:00
Zatrzymanie budowy Nord Stream 2 jest całkowicie możliwe, bo ten projekt nie został jeszcze ukończony - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Port Mukran w czerwu 2020 roku. W tle Akademik Czerski, statek, który miał wznowić budowę Nord Streamu 2. Jednak od czasu nałożenia amerykańskich sankcji na gazociąg, prace nad odcinkiem NS2 na wodach duńskich nie ruszyły
Port Mukran w czerwu 2020 roku. W tle Akademik Czerski, statek, który miał wznowić budowę Nord Streamu 2. Jednak od czasu nałożenia amerykańskich sankcji na gazociąg, prace nad odcinkiem NS2 na wodach duńskich nie ruszyłyShutterstock.com / Stefan Dinse

Pytany w Programie 1 Polskiego Radia o skrytykowanie przez szefa komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norberta Roettgena budowy Nord Stream 2 szef MSZ odparł, że jest to jedna z oznak "spóźnionej debaty wśród elit niemieckich" w sprawie tego gazociągu. - Z satysfakcją należy stwierdzić, że nareszcie racjonalne, zdroworozsądkowe argumenty w tej debacie są w stanie wybrzmieć, dlatego że stanowisko Polski od samego początku budowy tego rurociągu jest jednoznaczne - powiedział Rau.

Posłuchaj
00:21 10671385_2.mp3 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że z satysfakcją należy przyjąć fakt, iż w Niemczech rozpoczęła się debata nad zasadnością budowy rurociągu Nord Stream 2, jest ona jednak spóźniona (IAR)

 

Stwierdził, że budowa Nord Stream 2 "po prostu dzieli państwa europejskie z jednej strony, a z drugiej strony uzależnia gospodarkę naszej części Europy od Rosji, tym samym zapewniając Rosji źródła finansowania jej jakże wrogiej wobec UE polityki zagranicznej".

Zatrzymanie budowy Nord Stream 2? "To całkowicie możliwe"

Szef resortu dyplomacji wyraził przekonanie, że jest jeszcze możliwe "zatrzymanie budowy" Nord Stream 2. - To jest całkowicie możliwe, bo ten projekt nie został ukończony, ale to co jest najważniejsze to refleksja sprowadzająca się do tego, że skoro w kwestiach takich fundamentalnych wartości europejskich jak prawa człowieka, pozycja społeczeństwa obywatelskiego, Rosja nie jest wiarygodnym partnerem, to nie może być także wiarygodnym partnerem w wymiarze ekonomicznym - mówił Rau.


Posłuchaj
00:26 10671385_1.mp3 Szef MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że budowa Nord Stream 2 może być jeszcze przerwana (IAR)

 

Pytany, czy nałożona przez UOKiK kara na Gazprom i pięć innych spółek zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 jest możliwa do wyegzekwowania odparł, że będzie to zależeć od determinacji w prowadzonym postępowaniu, jednak wskazywał na "ogromny materiał dowody".

Gigantyczna kara UOKiK

Prezes UOKiK poinformował w środę, że nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2. Według prezesa UOKiK materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości, że przedsiębiorcy umyślnie naruszyli prawo. Jak poinformowano, przeprowadzone przez polski urząd antymonopolowy postępowanie wykazało, że w 2017 r. pomimo braku zgody UOKiK na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, 6 spółek zawarło szereg umów dotyczących finansowania Nord Stream 2.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku. Jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.


Posłuchaj
00:20 10671493_1 (1).mp3 W Programie 1. Polskiego Radia minister Zbigniew Rau był pytany, na ile możliwe jest wyegzekwowanie kary nałożonej przez UOKiK na Gazprom (IAR)

 

O zaprzestanie budowy Nord Stream 2 zaapelował w ubiegłym tygodniu podczas nadzwyczajnego szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu odnosząc się do relacji UE-Rosja stwierdził, że nie można oddzielać takich wydarzeń jak próba otrucia Aleksieja Nawalnego od budowy Nord Stream 2. "Nie możemy uznać Rosji za wiarygodnego partnera, a sam gazociąg Nord Stream 2 kosztował Europę zbyt wiele. Jego budowa powinna zostać wstrzymana" - stwierdził Morawiecki.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie zdecydowała jeszcze o ewentualnej rezygnacji z ukończenia bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 w odpowiedzi na próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.


PAP/IAR/dad

UOKiK nałożył gigantyczną karę na Gazprom. Chodzi o dziesiątki miliardów złotych

07.10.2020 10:31
Prezes UOKiK nałożył we wtorek ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2 - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Nie znalazłem żadnych okoliczności łagodzących - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Aleksiej Nawalny w "Bild": "Gerhard Schröder broni morderców"

07.10.2020 12:32
W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" lider antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny nazywa byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera "pachołkiem Putina" i wzywa Brukselę do podjęcia stanowczych działań przeciwko rosyjskim oligarchom.

Białoruś: państwowa telewizja nazywa Polskę byłym PRL-em

07.10.2020 16:08
Białoruska telewizja mści się na Polsce, nazywając nasz kraj byłym PRL. Kilka dni temu państwowa białoruska telewizja nazywała w swoich materiałach Polskę "byłą Polską Republiką Ludową", a Litwę i Ukrainę - "byłymi radzieckimi republikami". Szef prorządowego związku białoruskich dziennikarzy wytłumaczył, że jest to rodzaj odwetu za politykę Polski, Litwy i Ukrainy wobec władz w Mińsku.