X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kanclerz Angela Merkel potwierdziła, iż była celem cyberataków rosyjskich służb

14.05.2020 12:27
Angela Merkel potwierdziła, iż była celem cyberataków ze strony rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - donosi serwis BBC. W odpowiedzi na pytania parlamentarzystów niemiecka kanclerz potwierdziła informacje podawane wcześniej przez lokalną prasę.
Angela Merkel
Angela MerkelPAP/EPA/OMER MESSINGER

Incydent, do którego doszło w 2015 roku, doprowadził do pozyskania przez GRU danych z poczty elektronicznej biura Merkel i komputerów w niemieckim parlamencie. Jak przyznała kanclerz, atak "był dla niej bolesny", a sam fakt zhakowania jej poczty elektronicznej określiła jako "oburzający". Jednocześnie, jak zwraca uwagę BBC, Angela Merkel zapowiedziała, że będzie "w dalszym ciągu starała się o dobre relacje z Rosją".

Do cyberataku na infrastrukturę elektroniczną niemieckiego rządu doszło również w 2018 roku. Według ówczesnych doniesień medialnych, sprawstwo incydentu także przypisywano Rosji, która zaprzecza, jakoby miała cokolwiek wspólnego z którymkolwiek z tych zdarzeń.

E-maile niemieckiej kanclerz w rękach Rosjan

Niemiecki magazyn "Spiegel" powołując się na anonimowe źródła, twierdzi, że w cyberataku z 2015 r. hakerzy zdołali wykraść zawartość dwóch skrzynek poczty elektronicznej biura kanclerz Merkel. Znajdowała się tam korespondencja datowana na okres od 2012 do 2015 r.

Za atakiem ma stać grupa cyberprzestępcza znana jako Fancy Bear lub APT28, która była również aktywna w działaniach hakerskich na zlecenie Kremla przed wyborami prezydenckimi w USA z 2016 r. - twierdzi "Spiegel".

Merkel: cyberdezorientacja elementem rosyjskiej strategii

- Każdego dnia staram się pracować nad budową lepszych relacji z Rosją, a jednocześnie otrzymuję tak twarde dowody na fakt, że stoją za tym (za cyberatakami - przyp. red.) siły rosyjskie - powiedziała Merkel cytowana przez agencję AFP. - Niestety wnioski, do jakich dochodzę, nie mówią nic nowego - dodała, wyjaśniając, że "cyberdezorientacja, rozmywanie faktów" to wszystko "elementy rosyjskiej strategii".

BBC przypomina, że dwa lata temu po oskarżeniach o włamanie cyberprzestępców do Bundestagu rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa powiedziała, iż "Rosja tylko raz wtargnęła do Bundestagu, w 1945 roku, kiedy wyzwalała Berlin z niemieckiej zarazy". 

PAP/dad

Polskie specsłużby walczą z rosyjską dezinformacją i manipulacjami historycznymi

13.05.2020 16:01
Służby specjalne zidentyfikowały szereg działań propagandowych Rosji wymierzonych między innymi w polskie interesy. Funkcjonariusze przebadali działania rosyjskiej propagandy realizowane przy okazji obchodów zakończenia II wojny światowej.

Ukraina: liczba dobowych wyzdrowień przewyższyła liczbę nowych zakażeń koronawirusem

14.05.2020 09:00
Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 422 zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na COVID-19 zmarło, a 427 wyzdrowiało - podał w czwartek resort ochrony zdrowia tego kraju. Po raz pierwszy dzienna liczba wyzdrowień przewyższyła liczbę zakażeń.

Zmanipulowana wypowiedź Julii Przyłębskiej w niemieckim dzienniku. Ambasada RP reaguje

14.05.2020 09:55
- Po opublikowaniu w środowym wydaniu dziennika "Die Welt" nieprawdziwej wypowiedzi prezes polskiego TK Julii Przyłębskiej ambasada RP w Berlinie będzie się domagać zamieszczenia w tej gazecie stosownego sprostowania - poinformował attaché prasowy ambasady Dariusz Pawłoś.

Mateusz Morawiecki chce zwiększenia budżetu UE na rolnictwo. "Uzasadniony apel"

14.05.2020 11:47
Europoseł Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że apel polskiego premiera dotyczący zwiększenia pieniędzy na unijne rolnictwo jest uzasadniony. W rozmowie z Polskim Radiem deputowany Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że nieprzypadkowy jest czas, w którym premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z tą propozycją do przywódców unijnych krajów i liderów europejskich instytucji.