X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ambasada RP reaguje na słowa o Auschwitz w "katolickiej Polsce"

12.05.2020 08:48
Ambasada RP we Włoszech stanowczo odpowiedziała znanemu dziennikarzowi Enrico Mentanie, który w mediach społecznościowych napisał, że "obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce”. Takie sugestie uznała za "głęboko błędne" i "nieusprawiedliwione".
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauShutterstock/Sergej Borzov

Sprawa Auschwitz została przywołana przez Mentanę - szefa programów informacyjnych w stacji telewizyjnej La7 w związku z ożywioną we Włoszech dyskusją na temat młodej wolontariuszki Silvii Romano, uwolnionej w Somalii po prawie 18 miesiącach niewoli. 25-latka, porwana w Kenii, powróciła w niedzielę do Rzymu ubrana w muzułmańską tunikę. Okazało się, że w czasie niewoli w rękach dżihadystów przeszła na islam.

Enrico Mentana skrytykował na Facebooku tych, którzy powrót Romano porównali do powrotu z obozu Auschwitz i pytali, czy ktoś słyszał o Żydzie "nawróconym na nazizm i wracającym do domu w mundurze SS".

Bezmyślne porównania

Takie porównania szef dziennika telewizyjnego i jego prezenter nazwał "strasznymi i bezmyślnymi". Następnie napisał: "Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym".

Na te słowa zareagowała, także w mediach społecznościowych, polska ambasada we Włoszech. Wyraziła przekonanie, że podejmując tak trudny temat należy być "skrajnie ostrożnym" i unikać "nieusprawiedliwionych i krzywdzących generalizacji, które są zawsze niebezpieczne".

Dyrektorowi dziennika tv placówka RP odpowiedziała: "To prawda, że Polska w czasach drugiej wojny światowej była bardzo katolicka. Konieczne jest to, by zawsze i przede wszystkim przypominać, że podczas tego globalnego konfliktu Polska była okupowana przez nazistów".

Błędne łączenie faktów ze sobą

"A zatem - dodała ambasada - każde stwierdzenie, które może sugerować albo zakładać z góry, że Auschwitz zostało zbudowane w Polsce, bo była bardzo katolicka i łączenie ze sobą tych dwóch elementów, jest głęboko błędne, niesprawiedliwe i nieusprawiedliwione".

Ponadto przypomniano włoskiemu dziennikarzowi, że największy obóz koncentracyjny został zlokalizowany w Polsce dlatego, że to w tym kraju mieszkało najwięcej Żydów w Europie, a miejsce to było dostępne ze wszystkich terytoriów okupowanych przez nazistów.

Pod wpisem znanego włoskiego dziennikarza znajdują się między innymi komentarze mieszkających we Włoszech Polaków, oburzonych jego słowami.

PAP/dad

Za fałszywymi alarmami bombowymi w trakcie zeszłorocznych matur stoją rosyjskie specsłużby?

11.05.2020 16:08
Za serią fałszywych alarmów bombowych podczas zeszłorocznych egzaminów maturalnych stoją rosyjskie specsłużby - informuje w poniedziałek portal RMF24.pl.

Akcja Polonia4Neighbours. Polacy w Grodnie wspierają walkę z pandemią

11.05.2020 14:15
W akcję #Polonia4Neighbours zaangażował się Związek Polaków na Białorusi, kierowany przez Andżelikę Borys, szyjąc między innymi maseczki ochronne dla służby zdrowia w Lidzie i Grodnie. Kampanię wspierają polscy dyplomaci na Białorusi.

Ambasador USA: jesteśmy gotowi bronić Polski i NATO

11.05.2020 15:09
Jesteśmy gotowi bronić Polski i NATO – zapewniła ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher, nawiązując do wpisu szefa MON Mariusza Błaszczaka o przelocie amerykańskiego bombowca B-1B w eskorcie polskich myśliwców.

"The Times" o incydencie w Twerze: Kreml latami obarczał Niemców winą za Katyń

11.05.2020 16:06
Brytyjski dziennik "The Times" odnotowuje w poniedziałkowym wydaniu usunięcie w Twerze przez rosyjskich nacjonalistów tablic upamiętniających 6 tys. polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.