X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraina: przeprowadzono wymianę więźniów w Donbasie

16.04.2020 15:16
W Donbasie, na wschodzie Ukrainy, odbyła się w czwartek wymiana więźniów między stroną rządową a prorosyjskimi separatystami. 20 obywateli Ukrainy przetrzymywanych na terenach, które nie są kontrolowane przez Kijów wymieniono na 14 osób - poinformował wicepremier Ołeksij Reznikow.
Wymiana jeńców w Donbasie
Wymiana jeńców w DonbasiePAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO

- W obwodzie donieckim przekazaliśmy na stronę niekontrolowaną 10 osób, a na Ukrainę przyjęliśmy 9 osób. Jedna osoba, o którą wnioskowała tamta strona, odmówiła. W obwodzie ługańskim właśnie zakończyła się wymiana. Otrzymaliśmy 11 Ukraińców, na wniosek tamtej strony przekazaliśmy 4 osoby. Wnioskowali o 7, ale 3 odmówiły przekroczenia linii rozgraniczenia - powiedział agencji Interfax-Ukraina wicepremier i minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Reznikow.

Na stronie internetowej prezydenta Ukrainy zamieszczono listę osób objętych wymianą. Z niekontrolowanego przez Kijów obszaru w obwodzie donieckim przekazano Ukrainie dwóch wojskowych, sześciu cywilów i jednego przedstawiciela organów ścigania. Z obszaru opanowanego przez separatystów w obwodzie ługańskim do domu wraca 11 cywilów.

Wśród uwolnionych jest jedna kobieta - Ałewtyna Popowa, która była więziona od 2018 roku w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) za "zdradę stanu". Jak poinformowała ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa, zwolniono także jedną z najstarszych osób, która trafiła do niewoli - inwalidę i weterana MSW Ołeksandra Tabacznego.

Zwolniono także Serhija Rusinowa - najmłodszego z ukraińskich obywateli, którzy wrócili na kontrolowane przez Kijów terytorium. Rusinow, jak dodała rzecznik, został zatrzymany w ŁRL w 2018 roku za to, że w mediach społecznościowych wezwał do jedności Ukrainy i potępiał działalność nielegalnych formacji zbrojnych tzw. ŁRL.

Ukraińcy będą poddani kwarantannie

"Biorąc pod uwagę ograniczenia związane z kwarantanną, które obecnie obowiązują w państwie, po powrocie uwolnieni Ukraińcy udadzą się na obowiązkową obserwację" - napisało w czwartek rano biuro prezydenta na Facebooku.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział w opublikowanym w czwartek nagraniu, że będzie walczył, dopóki ostatni Ukrainiec nie wróci do domu.

Poprzednia wymiana więźniów między Kijowem a separatystami miała miejsce w grudniu 2019 roku. Wtedy z terytoriów niekontrolowanych przez Kijów do domów wróciło 76 obywateli Ukrainy, a stronie przeciwnej przekazano 124 osoby. We wrześniu przeprowadzono wymianę 35 na 35 osób. Wśród zwolnionych był filmowiec Ołeh Sencow i 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych przez Rosjan po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską.


PAP/dad