X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bild: Polska pod pręgierzem - perfidna gra Putina

08.04.2020 09:16
Największy niemiecki tabloid "Bild" zwraca uwagę na wykorzystywanie przez Rosję pandemii koronawirusa do prowadzenia kampanii dezinformacyjnej przeciwko Polsce - pisze w artykule redakcyjnym portal dw.com.
Władimir Putin
Władimir PutinPAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

"Czy Rosja dostrzega w COVID-19 szansę na osłabienie Zachodu poprzez rozsiewanie nieprawdziwych informacji?" – cytuje Dirka Mueller-Thederana, autor materiału opublikowanego w niedzielę w internetowym wydaniu "Bilda".

Jak informuje dw.com powołując się na artykuł "Bilda", "rząd w Warszawie zarzuca prezydentowi Władimirowi Putinowi wykorzystywanie kierowanych przez państwo mediów do kampanii dezinformacyjnych związanych z koronawirusem. Rosja wykorzystuje kryzys do "prowadzenia wojny informacyjnej" w celu poróżnienia Europy za pomocą fake newsów". Celem ataków ze strony "dobrze naoliwionej rosyjskiej maszyny propagandowej" jest przede wszystkim Polska - czytamy na dw.com.

Autor powołuje się na wypowiedzi rzecznika ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisława Żaryna dla "Wall Street Journal". "Celem jest oczernianie Polski i skonfliktowanie jej z resztą Europy" – cytuje Żaryna "Bild".

Polscy celnicy mieli przejąć maseczki?

Jak czytamy na dw.com, "jako przykład Żaryn podał wypowiedź przedstawiciela władz włoskiego regionu Lacjum, Alessio D'Amato, że polscy celnicy rzekomo przejęli na granicy 23 tys. maseczek ochronnych przeznaczonych dla Północnych Włoch. Temat podchwyciły internetowe wydania mediów"

"Polska znalazła się nagle pod pręgierzem, oskarżana o brak empatii, o odmowę pomocy dla Włoch w godzinie największej potrzeby i o dzielenie Europy. Tylko że to nie była prawda" – pisze w atrykule Mueller-Thederan.

Polskie MSZ zdementowało zdecydowanie wiadomość o blokowaniu dostawy maseczek, ale "historia poszła w świat" - czytamy na dw.com.

Oskarżenia o rzekome zamknięcie przestrzeni powietrznej

Podobnie było z wiadomością podaną przez wysokiego rangą posła rosyjskiej Dumy (senatora Aleksieja Puszkowa), który twierdził, że Polska zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów dostarczających pomoc Włochom. Jak utrzymywał, rosyjski samolot był zmuszony do zmiany trasy, co opóźniło pomoc.

Kilku polityków z krajów UE poparło narrację, że polskie władze są tak "zaślepione" swoim antyrosyjskim nastawieniem, że aby tylko zaszkodzić Rosji, gotowe były zranić Włochy - czytamy dalej na dw.com.

Rosja nawet nie wnioskowała o przelot

Jak zaznacza autor, według polskiego MSZ, Rosja nawet nie złożyła wniosku o przelot, a polska przestrzeń powietrzna była otwarta. Wpis na Twitterze z zarzutami wobec Polski zniknął dzień później, ale nieprawdziwa historia poszła w świat i wywołała niepokój w niespokojnym świecie.

"Przykłady te pokazują, że podjęto próbę wykorzystania fałszywych informacji o koronawirusowym kryzysie, by oczernić Polskę. To jest zgodne z wzorem rosyjskich kampanii propagandowych oskarżających Polskę o destabilizowanie Europy, prowokowanie dyplomatycznych konfliktów i generalne egoistyczne zachowanie" – napisał rzecznik.

Ostrzeżenie Komisji Europejskiej

"Bild" przypomniał poufny raport UE, o którym w połowie marca poinformował "Financial Times", w którym Komisja Europejska stwierdza, że celem Kremla jest eskalacja kryzysu publicznej służby zdrowia w krajach zachodnich, szczególnie podkopywanie zaufania obywateli do narodowych systemów opieki zdrowotnej, w celu utrudnienia skutecznej reakcji na kryzys.

Na zakończenie "Bild" ponownie przywołuje opinię Żaryna. Zdaniem rzecznika głównym celem Moskwy jest poluzowanie sankcji wobec Rosji.

"Moskwa twierdzi, że chce znacznie więcej pomóc w walce z koronawirusem. Niestety sankcje Zachodu, nałożone ze względu na aneksję Krymu, uniemożliwiają to" – ocenia rzecznik ministra koordynatora. "Osłabienie Polski – kraju, który należy do najbardziej zdecydowanych zwolenników sankcji, jest częścią tej strategii" – kończy cytatem z Żaryna "Bild".


bild.de/dw.com/dad