X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Putin zapewnia: Rosja zdoła samodzielnie ukończyć Nord Stream 2

11.01.2020 17:33
Rosja zdoła samodzielnie ukończyć gazociąg Nord Stream 2, jest tylko kwestia terminów - powiedział w sobotę prezydent Władimir Putin. Wyraził nadzieję na zakończenie budowy i uruchomienie Nord Stream 2 do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku.
Audio
  • Rosja i Niemcy chcą dokończyć budowę Nord Stream 2. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Angela Merkel i Władimir Putin
Angela Merkel i Władimir PutinPAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Rosja i Niemcy chcą dokończyć budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream - oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej w Moskwie przywódcy obu krajów. Prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel nie wspomnieli o negatywnych ocenach części europejskich, w tym polskich ekspertów, którzy alarmują, że druga nitka Gazociągu Północnego zagraża energetycznemu bezpieczeństwu Europy.

W trakcie spotkania na Kremlu zostały poruszone także kwestie dotyczące konfliktów w Syrii, Libanie i na Ukrainie oraz sytuacji wokół Iranu.

Władimir Putin odpowiadając na pytania dziennikarzy oświadczył, że Rosja w warunkach amerykańskich sankcji jest gotowa samodzielnie dokończyć budowę gazociągu Nord Stream, bez pomocy zagranicznych partnerów. Prezydent Rosji zapowiedział, że w związku z sankcjami Waszyngtonu będą opóźnienia w realizacji tego projektu. Władimir Putin stwierdził, że gaz popłynie nowym rurociągiem do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku. - Przy wszystkich politycznych kwestiach, ten projekt jest w pierwszej kolejności przedsięwzięciem gospodarczym - oświadczyła Angela Merkel. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że Nord Stream 2 można budować, "nie oglądając się na amerykańskie sankcje".

Przeciwko budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego występuje Polska. W ocenie polskich ekspertów rurociąg wzmacnia, na europejskim runku monopolistyczną pozycję rosyjskiego koncernu Gazprom, a także zagraża energetycznemu bezpieczeństwu Unii Europejskiej. Polska podjęła działania na rzecz uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu, apeluje także do innych krajów europejskich o dywersyfikację źródeł importu tego surowca.

Przeciwne budowie Nord Stream 2 są Stany Zjednoczone, które ogłosiły nałożenie sankcji gospodarczych na firmy uczestniczące w realizacji tej inwestycji. Premier Polski Mateusz Morawiecki spodziewa się, że amerykańskie sankcje na firmy zaangażowane w projekt Nord Stream 2 spowolnią, ale nie zatrzymają budowy gazociągu. Szef polskiego rządu w rozmowie z dziennikiem "Die Welt" podkreślił, że trzeba uniknąć "czarnego scenariusza", jakim byłoby szantażowanie Europy przez Moskwę groźbą wstrzymania dostaw gazu.

Druga nitka Gazociągu Północnego łącząca Rosję z Niemcami pozwoli rosyjskiemu koncernowi Gazprom dostarczać do krajów Unii Europejskiej 27 i pół miliarda metrów sześciennych surowca rocznie. Łącznie obie nitki Nord Stream pozwolą na przesyłanie 55 miliardów metrów sześciennych błękitnego paliwa. W mijającym tygodniu Rosja uruchomiła tak zwany Gazociąg Turecki. Dwie nitki tego rurociągu, położonego na dnie Morza Czarnego mogą rocznie transportować 64 miliardy metrów sześciennych gazu. Obie inwestycje mają dla Moskwy strategiczne znaczenie, ponieważ pozwolą na ograniczenie, a w przyszłości całkowitą rezygnację z tranzytu surowca przez Polskę i Ukrainę. Według ekspertów europejskich, w tym polskich - Nord Stream wzmacnia pozycję Gazpromu jako monopolisty na rynku unijnym i zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej.

IAR/dad

Mateusz Morawiecki dla "Die Welt": Nord Strem2" to krok w fałszywym kierunku

11.01.2020 12:18
Premier RP Mateusz Morawiecki w sobotnim wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" wytknął Francji i Niemcom niedotrzymanie obietnicy wydawania 2 proc. PKB na obronność. Sceptycznie ocenił też szanse na normalizację relacji z Rosją.

Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego boeinga

11.01.2020 13:32
Amir Ali Hadżizadeh Dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Iranu ogłosił w sobotę, że jego jednostka bierze na siebie "całkowitą odpowiedzialność" za przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

Ustalenie prawdy ws. katastrofy samolotu było możliwe dzięki międzynarodowym wysiłkom

11.01.2020 14:52
Ustalenie prawdy w sprawie katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA w Iranie było możliwe dzięki konsolidacji wysiłków wspólnoty międzynarodowej - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko.