X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska w programie Visa Waiver. Jest stanowisko polskiego MSZ

06.11.2019 16:23
"Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję USA o włączeniu Polski do programu Visa Waiver" - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tymczasem ambasada USA przypomina, że polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do USA na dłużej niż 90 dni, planują podjąć pracę lub studia nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią wizę. Obywatele Polski będą mieli prawo bezwizowego wjazdu do Stanów Zjednoczonych od 11 listopada.
Audio
  • Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdził przyjęcie Polski do programu Visa Waiver. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
  • Ruch bezwizowy z Polski do USA rozpocznie się 11.11 [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePixabay

W oświadczeniu resortu podkreślono symboliczne znaczenie tej daty, związanej z Narodowym Świętem Niepodległości. Dodano, że spełnienie przez nasz kraj warunków przystąpienia do programu ruchu bezwizowego do USA jest również efektem wieloletniej pracy MSZ. Polska dyplomacja wyraziła nadzieję, że bliskie relacje, łączące Polskę i USA, zostaną dzięki temu zacieśnione.

Ambasada USA: wizy wciąż potrzebne do pracy i na studia

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do USA na dłużej niż 90 dni, planują podjąć pracę lub studia nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią wizę - poinformowała w środę Ambasada USA w Polsce.

Jak przekazała ambasada, od 11 listopada 2019 r. Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).

Elektroniczny System Autoryzacji Podróży ESTA ma być dostępny dla polskich podróżnych, posiadających paszport z chipem do odczytu komputerowego, od 11 listopada 2019 r. "Zachęcamy do starania się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą" - zaapelowała Ambasada USA w Polsce.

W swoim komunikacie zaznaczyła też, że podróżni powinni korzystać tylko z oficjalnej strony ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov. "Zezwolenie wjazdu w systemie ESTA obecnie kosztuje 14 USD i upoważnia do wielokrotnych podróży przez okres dwóch lat" - poinformowała ambasada.

Jak podkreśliła, polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych, np. pracę lub studia w Stanach Zjednoczonych, nadal będą potrzebowali wizy. "Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę" - przekazała ambasada.

Pełne informacje na temat Programu Ruchu Bezwizowego (w tym systemu ESTA) są dostępne na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem: https://esta.cbp.dhs.gov oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA pod adresem http://travel.state.gov.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wizy do USA wizy USA

"NYT": w Libii operują rosyjscy najemnicy, w tym snajperzy Wagnera

06.11.2019 10:27
Do Libii w ostatnich sześciu tygodniach przybyło ok. 200 rosyjskich najemników, wśród których są snajperzy z tzw. grupy Wagnera - podaje w środę "NYT". Rosja wysłała tam też kilka samolotów Suchoj, rozmieściła pociski i artylerię precyzyjnego rażenia - twierdzi gazeta.

#KtoTyJesteś - kampania promująca język polski wśród Polaków ze Wschodu

06.11.2019 12:16
Kampania #KtoTyJesteś prowadzona jest przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Promuje ona dwu- i wielojęzyczność oraz zachęca Polaków zamieszkałych w Europie Wschodniej do poznania języka przodków. Do studia Polskiego Radia dla Zagranicy zaprosiliśmy osoby mieszkające na stałe za granicą, które podjęły decyzję o tym, że będą posługiwać się językiem polskim. Naszymi gośćmi byli Barbara Mikulewicz z Litwy, Olga Lozowa z Ukrainy i Joren Dobkiewicz z Łotwy.

Od 11 listopada Polacy nie będą potrzebowali wiz do USA

06.11.2019 12:46
Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.