X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Niemcy nie chcą protegowanej Angeli Merkel na stanowisku kanclerza

05.10.2019 16:13
Według sondażu opublikowanego w sobotę przez dziennik "Bild" wyraźna większość Niemców nie chce, by szefowa CDU i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer została następnym kanclerzem. Protegowana Angeli Merkel ma też silnych przeciwników we własnej partii.
Minister obrony narodowej Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer
Minister obrony narodowej Niemiec Annegret Kramp-KarrenbauerPAP/EPA/FILIP SINGER

Sondaż instytutu badawczego INSA pokazuje, że 63 proc. Niemców nie widzi Kramp-Karrenbauer w roli kanclerza. Tylko 11 proc. jest zdania, że jest ona odpowiednią kandydatką na ten urząd. Nawet wyborcy chadeckich partii CDU i CSU nie dostrzegają w większości u pochodzącej z kraju Saary polityk odpowiednich cech. 56 proc. z nich jest przeciwna, by została szefową rządu RFN. Za - 20 proc.

Jak zauważa tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym sobotnim wydaniu, Annegret Kramp-Karrenbauer jest też wyjątkowo niepopularna wśród niektórych najważniejszych polityków CDU/CSU. Nikt nie atakuje jej wprost, ale pozwalają sobie na całkowicie czytelne, złośliwe aluzje.

Kramp-Karrenbauer została szefową CDU w grudniu 2018 roku, po tym jak Merkel po rozczarowujących wynikach wyborów landowych w Bawarii i Hesji, zrezygnowała z ubiegania się o reelekcję. Była premier kraju Saary była wówczas faworytką kanclerz. Merkel zakładała najprawdopodobniej, że w drugiej połowie kadencji Kramp-Karrenbauer zastąpi ją w Urzędzie Kanclerskim. Start w wyborach do Bundestagu w 2021 roku, jako urzędującej kanclerz, dałby jej przewagę nad konkurencją. Sprzeciwiła się jednak temu współrządząca SPD zapowiadając wyjście z koalicji. W związku z tym Annegret Kramp-Karrenbauer musiała się zadowolić stanowiskiem minister obrony.

Kandydat CDU/CSU na kanclerza ma być oficjalnie wyłoniony dopiero na jesieni 2020 roku. Na razie zatem żaden z potencjalnych rywali Kramp-Karrenbauer nie ujawnia swoich ambicji. Nie jest jednak tajemnicą, że ma je m.in. minister zdrowia Jens Spahn, który ubiegał się też w 2018 roku o stanowisko szefa CDU. Obecnie jest on popierany przez Wolfganaga Schaeublego. Również Armin Laschet i premier Bawarii Markus Soeder chętnie zasiedliby w fotelu szefa rządu RFN.

PAP/IAR/dad

Bez wiz do USA. Co zmienia włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?

05.10.2019 16:10
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że podpisał zgodę na włączenie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego. Jak będzie wyglądała procedura sfinalizowania tej decyzji? W jaki sposób Polacy będą mogli teraz podróżować do Stanów Zjednoczonych?

Białoruś chce współpracować z Ukrainą przy produkcji rakiet

05.10.2019 13:28
Białoruskie media zwracają uwagę, że prezydent Aleksander Łukaszenka zaproponował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu współpracę przy produkcji rakiet. Publicyści zauważają, że Białoruś chce produkować podobne rakiety do tych, które Polska kupiła w Stanach Zjednoczonych do samolotów F-16. W ten sposób Mińsk chce też zademonstrować Moskwie, że może się obejść bez jej rakiet.

Współpraca obronna z USA. Szef BBN: dobre relacje prezydentów sprzyjają postępom

05.10.2019 16:15
- Szybka realizacja zapowiedzi ulokowania w Polsce amerykańskiego dowództwa dywizyjnego to przede wszystkim zasługa dobrych relacji między prezydentami Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem i objęcia przez nich patronatem procesu zacieśniania współpracy wojskowej - powiedział szef BBN Paweł Soloch.