Historia

Trzeci rozbiór - Polska wymazana z mapy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 07:00
Władcy państw zaborczych podpisali dokument, w którym zobowiązali się, że imię Polski nigdy więcej już nie pojawi się na żadnych dokumentach, mapach i w dyskusjach międzynarodowych.
Audio
  • Jak doszło do trzeciego rozbioru Polski? - audycja archiwalna z cyklu "Historia Polski, Polskie Radio 2003
Fragment obrazu Alegoria Umarłej Polski Włodzimierza Tetmajera z 1895 r.
Fragment obrazu "Alegoria Umarłej Polski" Włodzimierza Tetmajera z 1895 r. Foto: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Tetmajer/Index.htm

Ostatni z trzech rozbiorów Polski przypieczętowała klęska powstania kościuszkowskiego w lipcu 1794 roku. W roku następnym 3 stycznia 1795 roku Rosja, Prusy i Austria podpisały traktat sankcjonujący trzeci rozbiór Polski.
Władcy państw zaborczych podpisali dokument, w którym zobowiązali się do tego, że imię Polski nigdy więcej już nie pojawi się na żadnych dokumentach, mapach, i w dyskusjach międzynarodowych. Polska miała przestać istnieć.
Głównym inicjatorem III rozbioru byli Habsburgowie, rządzący Austrią.
Król Stanisław August Poniatowski wyjechał z Warszawy do Grodna, oddał się pod nadzór rosyjskiego namiestnika i abdykował na rzecz Rosji.

Ziemie
Ziemie polskie po III rozbiorze

Rosja zajęła obszar największy powierzchniowo – wszystkie ziemie na wschód od Niemna i Bugu, ok. 120 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Austria zajęła Lubelszczyznę. Zaanektowała także resztę Małopolski z Krakowem, część Podlasia i Mazowsza. Otrzymała tereny najliczniej zaludnione. Prusom przypadła najmniejsza zdobycz. Musiały zadowolić się częścią Mazowsza z Warszawą, Podlasia i Litwy.
im

Czytaj także

Komisja Edukacji Narodowej - oświecony jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 05:58
Akt powołania Komisji Edukacji Narodowej wydał sejm zatwierdzający jednocześnie I rozbiór Polski. W cieniu narodowej tragedii reforma oświaty była najważniejszym sposobem ratowania państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książę Józef Poniatowski. Symbol żołnierskiego męstwa i honoru

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 05:35
Był gorącym patriotą, który widział szansę na odzyskanie niepodległości u boku Napoleona Bonaparte. Nawet gdy cesarz Francuzów odnosił klęski, książę Józef wiernie został u jego boku, aż do śmierci w nurcie Elstery 19 października 1813 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III rozbiór Polski - zachwianie równowagi w Europie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 05:40
- Trzy upiorzyce wyssały z Polski życie państwowe. Były to siostry rodzone – konfederacja barska, radomska i targowicka. Najbardziej winną upiorzycą była konfederacja barska, gdyby nie ona państwo polskie nie upadłoby w XVIII wieku – pisał Stanisław Cat-Mackiewicz.
rozwiń zwiń