X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Józef Wilkoń – szczypta szaleństwa zawsze w nocy...

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 05:40
Jak sam twierdzi - "bez szczypty szaleństwa nie udałoby się człowiekowi wielu rzeczy". Dzisiaj – 12 lutego – mija 91 rocznica urodzin Józefa Wilkonia, wspaniałego ilustratora, malarza, artysty, scenografa, historyka sztuki... pozostaje jedynie zaśpiewać"Sto lat!".
Audio
  • Józef Wilkoń o swojej twórczości (Poranek Dwójki)
  • Józef Wilkoń o wystawie "WiLkonie" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Józef Wilkoń o książkach i marzeniach artysty
Historyk sztuki, rysownik, ilustrator, malarz i twórca gobelinów i pocztówek Józef Wilkoń przy swoich eksponatach na wystawie Bestie i Anioł. Warszawa, 17.12.2008.
Historyk sztuki, rysownik, ilustrator, malarz i twórca gobelinów i pocztówek Józef Wilkoń przy swoich eksponatach na wystawie "Bestie i Anioł". Warszawa, 17.12.2008. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Urodził się w 1930 roku w Bogucicach, koło Wieliczki. W 1949 ukończył w Krakowie Liceum Sztuk Plastycznych i rozpoczął studia na krakowskiej ASP, którą ukończył w 1955 roku. Rok wcześniej obronił dyplom na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od czasu zakończenia studiów poświęcił się pracy twórczej.

Zilustrował prawie 200 książek, zarówno tych dla dzieci, jak i tych dla dorosłych. Wiele z nich zostało wydanych za granicą. W swoim dorobku ma też projekty scenografii teatralnych czy projekty gobelinów. Od lat 80. jego największą inspiracją jest przyroda zwierząt, której dał szczególny wyraz w swoich przestrzennych ilustracjach.

W udzielonym Agacie Napiórskiej wywiadzie zwierza się: "Często w sposób uparty i nieco szalony dochodziłem w życiu do rzeczy trudnych. W imię zdrowego rozsądku nie rezygnowałem, tylko parłem do przodu".

Co istotne dla twórcy, jego rytm pracy charakteryzował się następująco: "Zawsze pracowałem w nocy. Zdarzało mi się oczywiście pracować też w dzień, ale zawsze od południa. Do południa dojrzewam do jakiejkolwiek aktywności. Jeśli chodzi o rzeźbę, wiadomo, że pracuję w dzień i na zewnątrz ze względu na piłę spalinową. Bywało, że pracowałem w ogrodzie od jedenastej przed południem aż do zmroku. Z przerwami na posiłki, oczywiście".

Po czym dodaje "Przy ilustracjach najchętniej siedzę od wieczora do późnej nocy. Zdarzało mi się pracować i do piątej rano, tak bywało przy "Don Kichocie". Jak siedzę, to siedzę intensywnie, często trudno mi się zabrać do pracy. Mobilizuję się, a ta bezczynność może trwać, coś się we mnie gotuje, ale jak już się wezmę, to robota idzie".

Jak pisze Agnieszka Grabowska o skarbach zawartych w książce Agaty Napiórskiej, będącej wywiadem rzeką z Józefem Wilkoniem – poznamy tam "wspaniałego artystę władającego zamaszystą, ale jednocześnie precyzyjną kreską, operującego barwną plamą i charakterystyczną "kanciastą" formą, malarza, rzeźbiarza, mającego w ilustracyjnym dorobku niemal dwieście książek dla dzieci i dorosłych".

Zauważa także, ze szczegółami charakterystycznymi dla techniki artysty inne fakty jego twórczości. "Trzeba przyznać, że styl Wilkonia jest rozpoznawalny, charakterystyczny i nie da się ukryć, że na jego pracach – publikowanych m.in. na łamach "Świerszczyka" wychowało się już kilka pokoleń. Artysta łączy różne techniki malarskie, stosuje tusze, akwarele, pastele, eksperymentuje z fakturami, np. malował na workach po cukrze, jego dzieła przypominały gobeliny. Przez przypadek zajął się rzeźbą, co okazało się bardzo szczęśliwym trafem. Wynalazł tzw. ilustracje przestrzenne ( fotografie rzeźb) Jego słynne zwierzęta z drewna i blachy, czyli "Arka Wilkonia" wystawiane są w wielu miejscach kraju i za granicą".

W rozmowie z Katarzyną Bednarczykówną mówi tak: "Uczenie dzieci malowania i rysowania po wilkoniowemu mnie nie interesuje, ja chcę im przekazać decyzję i odwagę". I dodaje dalej: "Zwierzęta są przeważającym motywem moich książek dziecięcych. Przez ich zachowanie, twarze wskazuję problemy ludzkie - ale nie przywary, jak zwykł robić La Fontaine. Zły wilk, chytry lis, głupi jak osioł: to są negatywne, ludzkie mniemania, a ja za pomocą psychiki zwierząt pokazuję dobrą stronę człowieka".

W uznaniu dla dorobku artysty powstały dwa dokumenty filmowe. Pierwszy autorstwa Jakuba Nowaka, w 2000 roku, pod tytułem "Józef Wilkoń", a drugi w 2007 roku w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz i zatytułowany "Arka Józefa Wilkonia". W swojej dotychczasowej karierze otrzymał kilkadziesiąt nagród i odznaczeń – m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" (2006) czy w 2019 cywilne odznaczenie państwowe Królestwa Hiszpanii Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej. Wystaw indywidualnych w okresie od 1960 do 2013 roku miał blisko 100 i to tylko tych najważniejszych.

PP

Zobacz więcej na temat: Józef Wilkoń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Wilkoń, czyli "najpopularniejszy polski artysta na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 16:30
Kilka dni temu ukazała się książka Agaty Napiórskiej "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia". Ten obszerny wywiad z polskim ilustratorem był tematem rozmowy Katarzyny Borowieckiej z autorką publikacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ręczna robota". Wystawa Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 16:52
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz Fundacja "Arka" im. Józefa Wilkonia zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Ręczna robota. Józef Wilkoń" które odbędzie się z udziałem Artysty w siedzibie Muzeum Karykatury przy ul. Koziej 11 w Warszawie w czwartek 27 września 2018 r. o godz. 18.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artystyczne inspiracje Józefa Wilkonia, mistrza książkowej ilustracji

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 00:15
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki. Józef Wilkoń zyskał największą sławę z tworzenia rysunków do książek dla dzieci. Do tej pory opracował w ten sposób blisko dwieście pozycji. – Kocham malarstwo. Wszystko to, co z niego najlepsze, staram się wkładać do książek – powiedział artysta. W Polskim Radiu 24 podzielił się wspomnieniami dotyczącymi początków swojej kariery, a także wskazał skąd czerpie swoje inspiracje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Wilkoń: moja twórczość ma ludowe korzenie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:00
- Zilustrowałem około dwudziestu książek poświęconych świątecznej tematyce. Inspiracje do nich zawsze czerpałem z naszej kultury ludowej, tradycji szopki i kolędowych motywów powitania nowonarodzonego Chrystusa - mówił w Dwójce wybitny artysta.
rozwiń zwiń