X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Władysław Herman - marionetka w ręku swojego palatyna?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 05:40
Władysław Herman został potraktowany przez Galla Anonima po macoszemu. Kronikarz nie pisze o nim wiele, a to, co wymienia, nie stawia brata Bolesława Śmiałego w najlepszym świetle. W cieniu monarchy ukrywała się postać być może ciekawsza od samego księcia – palatyn Sieciech.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" poświęcona Władysławowi Hermanowi. O bracie Bolesława Śmiałego dyskutują prof. Wojciech Fałkowski i prof. Tadeusz Rosłanowski (13.02.1996)
  • Audycja poświęcona Sieciechowi, palatynowi Władysława Hermana i faktycznemu władcy Polski przez 20 lat z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego. O możnowładcy mówi dr hab. Grzegorz Myśliwski (08.01.2002)
Władysław Herman przedstawiony przez Jana Matejkę, źr. Wikimedia Commonsdp
Władysław Herman przedstawiony przez Jana Matejkę, źr. Wikimedia Commons/dp

4 czerwca 1102 zmarł Władysław Herman, książę polski, który objął władzę po wygnanym bracie – królu Bolesławie Śmiałym. Sporą część swojego panowania opierał się na radach możnowładcy mazowieckiego Sieciecha, o którym dr hab. Grzegorz Myśliwski stwierdził, że: - Przez 20 lat był architektem polityki zagranicznej i wewnętrznej Polski.

Niespodziewany tron

Władysław Herman objął rządy w trudnym dla państwa momencie. Jego brat musiał udać się na wygnanie po zamordowaniu przywódcy opozycji - biskupa Stanisława w 1079 roku. Jak uważa Grzegorz Myśliwski, to właśnie w tym momencie splotły się ścieżki księcia i ambitnego mazowieckiego możnowładcy Sieciecha.
- W upadku Bolesława Szczodrego w 1079 Sieciech odegrał prawdopodobnie najważniejszą rolę (…) musiał tego dokonać prężny organizator i ambitna osobowość, która dążyła do władzy – twierdził Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".
To również Sieciech, zdaniem historyka, miał maczać palce w prawdopodobnym otruciu Mieszka, syna Bolesława Śmiałego i pomóc Hermanowi przejąć władzę.

Odziedziczone problemy

Początki panowania Władysława nie należały do najłatwiejszych.
- Musiał on "odbudować" Polskę po wielkich zwycięstwach swojego brata – mówił w audycji Andrzeja Sowy "Na historycznej wokandzie" prof. Tadeusz Rosłanowski. - Musiał okiełznać bunt wewnętrzny miejscowej arystokracji (…) i zagrożenie zewnętrzne ze strony dwóch potężnych sąsiadów naraz:  cesarza Henryka IV i czeskiego króla Brzetysława II (…), reorganizował sprawy kościelne, gospodarcze (…) skończył ogromne dzieło budownictwa w zakresie budowy katedr i kolegiat.

Sieciech – możnowładca z Mazowsza

Władzę książę oparł na Mazowszu. Jego siedzibą był Płock. Nic dziwnego, że Sieciech uzyskał tak znaczne wpływy: był wojewodą (palatynem) właśnie w tym regionie: był tak potężny, że bił monetę z własnym wizerunkiem, lokował wsie nazwane swoim imieniem. Historycy do dziś zastanawiają się, czy Sieciech nie chciał przejąć władzy i założyć  własnej dynastii, podobnie jak zrobili to Karolingowie na dworze Merowingów w państwie Franków.

Judyta – żona Hermana, siostra cesarza i… kochanka palatyna?

Zabezpieczenia granic wymagało politycznego małżeństwa. Władysław Herman nie mógł znaleźć lepszej partii: ożenił się z Judytą Marią Salicką, siostrą cesarza Henryka IV. Wcześniej miał dwie żony: Przecławę, z którą miał syna Zbigniewa, oraz Judytę, córkę króla czeskiego, która urodziła mu Bolesława.
Poczynaniami Hermana sterowała jego trzecia żona i właśnie Sieciech. Bliska współpraca spowodowała narodziny plotek o romansie palatyna i księżnej.

Koniec możnowładcy, wycofanie się Hermana

Silna pozycja Sieciecha nie w smak była tak pozostałym możnym, jak ambitnym synom Władysława. W końcu wywarli oni presję na ojca i ten zdecydował się odsunąć palatyna od władzy i wygnać go w 1101 roku. Pozbawiony wsparcia swojego palatyna Herman zdecydował się podzielić kraj między synów: Zbigniewowi przypadła Wielkopolska, Kujawy i Ziemia Łęczycka, Bolesławowi – Śląsk i Małopolska. Sobie Herman zostawił Mazowsze i władzę zwierzchnią.
- Zostawił on państwo w stanie chaosu politycznego, rozwarstwienia społecznego i w stanie ostrej, krwawej rywalizacji między dwoma pretendentami do tronu – podsumowywał prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy.
Co stało się z ambitnym palatynem? Prawdopodobnie nieroztropnie wrócił z wygnania, został oślepiony i dożył swych dni bez żadnych wpływów.

Jakie znaczenie miało odesłanie przez Władysława Hermana insygniów władzy królewskiej do Cesarstwa? Posłuchaj audycji.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Andegaweńska - święta królowa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 07:00
17 lipca 1399 roku zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski i żona Władysława Jagiełły. Jaka była naprawdę najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Świnka – architekt odrodzenia Królestwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 05:40
Był najwybitniejszym politykiem Polski w XIII wieku, znany z tego, że prowadził politykę obrony polskiego Kościoła i polskiego języka przed germanizacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wincenty Kadłubek - pierwszy rodzimy kronikarz

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 06:00
Co wspólnego z historią Polski mieli Juliusz Cezar lub Aleksander Macedoński? Zdaniem krakowskiego dziejopisarza - wiele. To również w "Kronice" mistrza pierwszy raz wspomniana jest Wanda i smok wawelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Długosz - ojciec polskiej historiografii, wychowawca królów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 05:45
540 lat temu, 19 maja 1480 roku zmarł w Krakowie Jan Długosz, najwybitniejszy kronikarz w dziejach polskiego średniowiecza.
rozwiń zwiń