Historia

Rusza Festiwal „Śladami Singera”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 10:00
Warsztaty języka jidysz, pieśni chasydzkich, spektakle teatralne składają się na festiwal który rozpoczyna się dzisiaj w sześciu miastach Lubelszczyzny obecnych w twórczości pochodzącego z Polski pisarza Isaaca Bashevisa Singera.
Rusza Festiwal Śladami Singera
Foto: mat. prasowe

- Singer rozsławił Lubelszczyznę na świecie. W swojej twórczości nawiązywał do tutejszych przedwojennych żydowskich miasteczek, opisywał życie ówczesnych mieszkańców. Będziemy odwiedzać te miejsca, aby przypominać to dziedzictwo i tamtą kulturę - powiedziała Aleksandra Duź z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który jest organizatorem festiwalu.

Festiwal rozpoczyna się 12 lipca w Szczebrzeszynie. Kolejne festiwalowe spotkania odbywać się będą w Biłgoraju, Józefowie, Tyszowcach i Bychawie a zakończenie zaplanowano w Lublinie na 24 lipca. W programie festiwalu znalazły się rozmaite warsztaty m.in. języka jidysz, pieśni chasydzkich, teatralne oraz sztuki cyrkowej ( chodzenia po linie i żonglerki). Zaplanowano też spektakle teatralne "Krew", "Szosza", "Krótki piątek”, oparte na prozie Singera. Można będzie zobaczyć koncerty muzyki klezmerskiej oraz ludowej. Młodzież z każdego z festiwalowych miast zaprezentuje przygotowany przez siebie film, nawiązujący do któregoś z opowiadań Singera lub jakiejś lokalnej historii.

Aleksandra Duź zaznacza że, festiwal jest efektem kilkumiesięcznej współpracy Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN z działającymi w festiwalowych miastach domami kultury, szkołami, bibliotekami.  - Stworzyliśmy wspólnie ten projekt artystyczno - edukacyjny, którego celem jest sięganie do tradycji tego regionu i zachęcanie lokalnych społeczności do aktywnego uczestnictwa w kulturze i poznawania historii swoich miejsc -

Isaac Bashevis Singer urodził się 14 lipca 1904 roku Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego jako syn chasydzkiego rabina. Najpierw wychowywał się w Warszawie a potem przeniósł się z rodziną do Biłgoraju na Lubelszczyźnie, któremu poświęcił wiele swoich utworów. Opisywał w nich barwnie społeczności żydowskie tamtego okresu. Pisał w języku jidysz. W 1935 r. wyemigrował do USA. Jego najpopularniejsze utwory to "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Szosza", "Niewolnik", "Wrogowie". Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym portretowaniem postaci. W 1978 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł w 1991 roku w Miami.

PAP/mk

Zobacz więcej na temat: Lublin POLSKA Warszawa USA