Historia

Holendrzy złamali Enigmę!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 08:00
Drużyna z Holandii wygrała międzynarodową grę internetową o złamaniu kodu Enigmy "Codebreakers.eu".
Audio

Gra propagowała wiedzę na temat wkładu poznańskich kryptologów w złamanie kodu niemieckiej maszyny. W piątek w Poznaniu wręczono nagrody najlepszym zespołom.

 

Grę uruchomiono 10 listopada 2011 roku w przeddzień Dnia Niepodległości. Do rywalizacji stanęło 129 trzyosobowych zespołów z kilkudziesięciu krajów świata ze wszystkich kontynentów.

Wszyscy chętni mogli zarejestrować się w systemie, gdzie na podstawie wykładów historycznych i kryptologicznych publikowanych w internecie rozwiązywali zadania logiczne. Dwa najlepsze zespoły z rywalizacji internetowej oraz zwycięzca eliminacji szkolnych z Wielkopolski wzięli udział w finałowej grze ulicznej w Poznaniu. Najlepszy w rozgrywkach finałowych okazał się zespół U01 z Holandii w składzie: Arjen Beenhakker, Hans Nelisse oraz Gerrit van Woerkom, którzy najszybciej odnaleźli w przestrzeni miasta szpiega.

Drugie miejsce - ex aequo - zdobyły: holenderska drużyna F02 i drużyna z Polski reprezentująca II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki z Gniezna. Nagrodami były e-czytniki z wgranymi informacjami o Enigmie, oraz dyplomy.

Pomysłodawca i patron konkursu marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak był zadowolony z wyników gry. "Jestem szczęśliwy w grze wzięli w niej udział internauci z całego świata i myślę, że wiedza o polskich kryptologach, o Polsce i Wielkopolsce jest obecnie wyższa" - powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród marszałek Woźniak. Zagraniczni uczestnicy konkursu przyznali, że do tej pory nie mieli wystarczającej świadomości polskiego wkładu w złamanie szyfru Enigmy.

-Dzięki grze mogłem zdobyć nie tylko większą wiedzę na temat technik łamania kodów, ale i o samej maszynie Enigma w szczególności, a także o udziale polskich matematyków w łamaniu kodów Enigmy i o Polsce generalnie - powiedział po odebraniu nagrody jeden z laureatów gry - Gerrit van Woerkom.

Podobne wpisy w internecie zamieszczali inni uczestnicy gry. "Do czasu gry Codebreakers.eu fakt, że to Polacy, jako pierwsi złamali kody Enigmy, był dla mnie całkowicie nieznany. Książki, które czytałem na ten temat skupiały się głównie na osiągnięciach Brytyjczyków pod przewodnictwem Alana Turinga. W tym sensie gra Codebreakers z pewnością pokazała nam zupełnie nową perspektywę" - głosi jeden w wpisów.

Maszyna szyfrująca "Enigma" była wykorzystywana przez niemiecka armię. Niemcy byli przekonani, że nikt nie pozna kodu maszyny, jednak w 1932 roku trzem polskim matematykom, absolwentom uniwersytetu w Poznaniu: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu z Sekcji BS-4 Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego udało się złamać klucz kodowy "Enigmy". Złamanie kodu "Enigmy" uważane jest za znaczący wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Mogło skrócić wojnę o 2-3 lata, i w konsekwencji - uratowało życie 20-30 milionom ludzi w Europie i na świecie.

Czytaj także

Matematyczne orły

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 10:50
Polscy naukowcy rozszyfrowali plany wojenne sowietów i Niemców. Nie był to przypadek, II RP miała wspaniałych przedstawicieli nauk ścisłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABW podarowała Enigmę Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 10:43
Enigmę będzie można oglądać po otwarciu muzeum, które planowane jest na 2014 rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Enigma trafiła do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 12:00
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała Muzeum II Wojny Światowej egzemplarz Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzięki nim wojna trwała krócej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 21:00
Trzej poznańscy matematycy: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki zmienili bieg II wojny światowej, ale wiedza na temat ich osiągnięć wciąż jest niewielka. To właśnie dzięki ich pracy nad rozszyfrowaniem niemieckiego kodu zwanego Enigmą wojna trwała krócej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica śmierci matematyka, który rozszyfrował Enigmę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 10:09
Statek pasażerski z Jerzym Różyckim na pokładzie zatonął w nieznanych okolicznościach 9 stycznia 1942 roku na Morzu Śródziemnym.
rozwiń zwiń