Historia

Największa na świecie baza starożytności

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 11:00
Baza geodanych starożytności jest pierwszym takim systemem obejmującym całą Jordanię.

Jordania uruchomiła największą na świecie internetową bazę obejmującą wszystkie stanowiska archeologiczne kraju. Zdaniem jej twórców, platforma taka przydałaby się w Iraku, w którym skarby dziedzictwa starożytności uległy splądrowaniu.

Według ekspertów bliskowschodnia baza geodanych starożytności jest pierwszym takim systemem obejmującym cały kraj. Platforma internetowa wykorzystuje system podobny do Google Earth. Pokazuje położenie na mapie 11 tysięcy zarejestrowanych stanowisk archeologicznych w całej Jordanii. Kliknięcie na każde z nich otwiera inwentarz wraz z opisem stanu zachowania.

Autoryzowani naukowcy i inspektorzy mogą aktualizować informacje zawarte w bazie i obejmujące m.in. zagrożenia dla stanowisk archeologicznych.
W Jordanii znajdują się miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa, z których najbardziej znana jest Petra - skalne miasto Nabatejczyków, okres świetności przeżywające od III w. p.n.e. do I w. n.e., z budowlami wykutymi w skałach. Nabatejczycy jako lud koczowniczy nie wykształcili tradycji budownictwa, sięgali do rozwiązań innych kultur; dlatego w Petrze krzyżują się style architektury egipskiej, syryjskiej, greckiej i rzymskiej.

Do najsłynniejszych zabytków Jordanii należą również Umm er-Rassas z V wieku z bizantyjskimi kościołami i wspaniałymi mozaikowymi podłogami, czy zamek Kasr Amra z VIII wieku - jeden z najważniejszych przykładów wczesnej architektury islamu.
Program MEGA, kosztujący milion dolarów, opracowany został we współpracy z Instytutem Getty'ego w Los Angeles i World Monuments Fund z siedzibą w Nowym Jorku.
Twórcy systemu mają nadzieję, że dzięki zdefiniowaniu granic stanowisk przyda się do określania, w jakiej odległości można budować, i przyczyni się do zapobiegania niekontrolowanej rozbudowie.

W internecie można zapoznać się z funkcjonowaniem programu MEGA Jordan pod adresem: http://megajordan.org

(pd)

Czytaj także

Brama w ruinach polis

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 13:40
Pozostałości bramy wjazdowej do starożytnego miasta odkryli archeolodzy podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku w południowej Turcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wzgórze kamiennych posągów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 11:00
Góra Guizai w Górach Południowochińskich, gdzie archeolodzy odnaleźli ponad 5 tys. kamiennych posągów, była w czasach starożytnych wielkim miejscem kultu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groby i ołtarze ukryte w skale

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 15:31
Groby i skalne ołtarze z I-IV wieku to najnowsze odkrycie syryjskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świątynia Moabitów sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 08:55
Archeolodzy odkryli w Jordanii pozostałości świątyni i rytualne artefakty z epoki żelaza, pochodzące z VIII wieku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby Pelli

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 07:37
Wazy, biżuteria, broń - naukowcy odkrywają tajemnice grobowców koło ruin Pelli w Grecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice rzymskiej latryny

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 18:00
Latryny są miejscem interesujących znalezisk, np. cennych zgub należących do ich użytkowników.
rozwiń zwiń