Historia

Piłsudski jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 06:00
- Czego krzyczysz, tylko noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo - strofował legionistę Marszałek.
Audio

O Józefie Piłsudskim napisano już chyba wszystko. W powszechnym odbiorze Marszałek to przede wszystkim twórca Legionów, architekt niepodległości i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej, ale Piłsudski jak każdy człowiek miał również życie prywatne

- W jego życiu było mnóstwo kobiet, które były nim zauroczone. Znajdowały w nim coś niezwykłego, był prawdziwym samcem alfa. Związki z jego dwiema żonami były niezwykłe – mówi Włodzimierz Kalicki, autor książki "Powrót do Sulejówka". - Był bardzo dobrym ojcem i tęsknił za domem. Całe swoje życie przyszło mu spędzić w mundurze. W Sulejówku dużo czasu poświęcał dzieciom i żonie – dodaje Kalicki.

Dosadne słownictwo i rubaszne poczucie honoru, z których był znany, było nieuniknione, takie bowiem obyczaje panowały w środowisku, w którym się obracał – podkreśla autor książki o Piłsudskim.

Profesor Paweł Wieczorkiewicz o Józefie Piłsudskim

Niekiedy humor Marszałka był dość makabryczny. Na przykład wtedy, gdy na krzyki legionisty rannego w nogę, miał odpowiedzieć: „Czego krzyczysz, tylko noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo”. Z kolei Aleksandra Piłsudska wspominała, że przed wyjazdem na urlop zdrowotny na Maderę w 1931 roku przygotowała mężowi, zgodnie z poleceniem lekarzy, całą walizę dietetycznych specyfików. Kiedy pociąg ruszył Marszałek pomachał żonie… długą wędzoną polędwicą, za którą przepadał i której odpowiednie zapasy poczynił. Generalnie Piłsudski nie lubił wyjeżdżać na dłużej za granicę. Kiedy rok później przebywał na urlopie zdrowotnym w Egipcie, właściwie nie zmienił żadnych swoich nawyków, nawet wstawał o tych samych godzinach, co w Polsce. Książki, prasa, mocna herbata i ulubione wedlowskie krakersy – tak mijała większość dni. Mieczysław Lepecki wspominał, że kiedy pokazywał Piłsudskiemu jakieś kolejne ruiny, ten tylko się skrzywił i odrzekł z pod wąsa „Znowu te czterdzieści wieków…”

 (p.d)

Czytaj także

"Cud nad Wisłą" czyli Bitwa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 01:00
- Klęska w Bitwie Warszawskiej mogła doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje - uważa historyk, prof. Janusz Cisek.
rozwiń zwiń