X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kosmiczny wyścig

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 07:07
Po wyjściu w kosmos Leonow nie mógł wrócić do wnętrza statku.
Audio

45 lat temu człowiek po raz pierwszy w kosmosie opuścił statek kosmiczny. Aleksiej Leonow z radzieckiego statku Woschod 2 przez ponad 12 minut orbitował w otwartym kosmosie. 18 marca 1965 roku w wyścigu o podbój kosmosu Związek Radziecki po raz kolejny wyprzedził Stany Zjednoczone.

Polski kosmonauta i przyjaciel Leonowa Mirosław Hermaszewski podkreśla, że do tego wydarzenia doszło w szczególnych okolicznościach. Wyścig między Rosjanami a Amerykanami spowodował, że wyprawa kosmonautów Leonowa i Pawła Bieliajewa nie była dobrze przygotowana. Hermaszewski podkreśla, że brakowało czasu na ćwiczenia, które odbywały się na budowanym właśnie statku kosmicznym. Brakowało też testów skafandów kosmicznych. W efekcie podczas wyjścia Leonowa w kosmos jego skafander powiększył objętość przez ciśnienie powietrza, które się w nim znajdowało. Kosmonauta nie mógł się przecisnąć przez właz do statku. Uratował go dopiero ryzykowny zabieg.

 

 

Pech dalej prześladował kosmonautów. Kiedy chcieli lądować system orientacji odmówił posłuszeństwa i musieli zdać się na własne wyczucie. Wylądowali tysiąc kilometrów dalej - "gdzieś w tajdze"


Kosmonautów znaleziono dopiero po dwóch dniach, które musieli spędzić na siarczystym mrozie. Władze ZSRR przekazały jednak tylko informację o sukcesie kosmonautów.

Eksperci podkreślają, że spacer Leonowa nie był tylko kolejnym etapem podboju kosmosu. Udowodnił, że w kosmosie człowiek będzie mógł pracować także poza statkiem kosmicznym.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Mariusz Pieśniewski/kry

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budzikom śmierć - także w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 15:55
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zepsuły się... budziki.
rozwiń zwiń