X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Pałac dla dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2008 17:03
Mania wielkości komunistycznego dyktatora Rumunii, Nicolae Ceausescu, wielokrotnie przynosiła opłakane skutki.
Audio

W latach 70 i 80 ofiarą jego  niedorzecznych pomysłów padło zabytkowe centrum Bukaresztu. W 1977 roku w ramach tak zwanej systematyzacji i wprowadzania nowego ładu przestrzennego podjął on decyzję o wyburzeniu niemal całej starówki.  W wyniku barbarzyńskiej przebudowy padło kilkanaście kościołów, cerkwi i około 30 tysięcy kamieniczek.

Z kolei w 1983 roku podjęta została decyzja o budowie nowego pałacu prezydenckiego. Z terenów przeznaczonych pod budowę wysiedlono 40 tysięcy ludzi. Wyburzono wiele zabytkowych świątyń i kamieniczek. Miejsce budowy zostało starannie wybrane. Było to wzniesienie najmniej podatne na trzęsienia ziemi. Wszystko po to by gwiazda „Wielkiego Konstruktora” (jeden z wielu oficjalnych przydomków Ceausescu) świeciła jeszcze jaśniej. Cała powierzchnia tego iście bizantyjskiego pałacu wynosiła ponad 330 tysięcy metrów kwadratowych. Według wielu przewodników wielkością pałac ustępuje tylko amerykańskiemu Pentagonowi. W największej sali (2200 metrów kwadratowych, 16 metrów wysokości), zamontowano rozsuwany sufit, tak aby mógł tam wylądować helikopter. W jednej z sal znajduje się żyrandol, który waży 3 tony i mieści w sobie 7 tysięcy żarówek. Oficjalne otwarcie pałacu, przy którego budowie pracowało 30 tysięcy robotników i 700 architektów nastąpiło w sierpniu 1989 roku. Formalnie prace wykończeniowe trwają nadal. Dziś w dawnym pałacu dyktatora znajduje się siedziba rumuńskiego parlamentu.

(p.d)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orwell po rumuńsku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2008 12:36
Piękny kraj, sympatyczni ludzie, i potwór, który zmienił ich życie w piekło. To obraz Rumunii w okresie komunistycznej dyktatury Nicolae Ceausescu.
rozwiń zwiń