X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Broń chemiczna w bitwie pod Legnicą

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2008 15:41
Jeśli wierzyć Janowi Długoszowi, w bitwie pod Legnicą Mongołowie użyli broni chemicznej
Audio

9 kwietnia 1241 roku nieopodal Legnicy rozegrała się jedna z ważniejszych w dziejach polskiego średniowiecza bitew. Około 7 tysięcy polskich rycerzy, wspieranych przez nielicznych templariuszy, a może i krzyżaków, próbowało powstrzymać 8 tysięczną armię mongolską pod wodzą Batu – chana. Niestety dowodzone przez Henryka II Pobożnego wojsko musiało uznać wyższość Mongołów. W wyniku ucieczki z pola bitwy części rycerstwa, a także nie przybycia na czas odpowiednich posiłków bitwa została przegrana, a władca Śląska zabity w okrutny sposób.

Jednym z niewyjaśnionych do dziś epizodów bitwy było użycie przez Mongołów tajemniczego środka, którego woń, jak pisze kronikarz Jan Długosz, powodowała, że Polacy padali zemdleni, nie mając siły do dalszej walki. Na podstawie tych zapisków powstała teoria, mówiąca, że było to pierwsze w Europie użycie gazów chemicznych. Powszechnie przyjmuje się, że po raz pierwszy na szerszą skalę gazy bojowe użyte zostały przez  Niemców, w bitwie pod Ypres w kwietniu i maju 1915 roku.  Niektórzy uważają, że nie jest to do końca ścisłe, gdyż w 31 stycznia 1915 roku Niemcy użyli gazu przeciwko Rosjanom w bitwie pod Bolimowem. Ten atak okazał się, co prawda nieskuteczny, ale kolejny, przeprowadzony 31 maja tego samego roku przyniósł tragiczne efekty. W wyniku użycia 264 ton ciekłego chloru, bezpośrednio i w wyniku późniejszych powikłań,  zmarło około 11 tysięcy żołnierzy.

 O pierwszym w historii użyciu trujących gazów, można przeczytać w „Wojnie peloponeskiej” Tukidydesa. Grecki historiograf, pisze o Spartanach, którzy układali pod murami Aten płonące stosy drzewa ze smołą i siarką.

[P.D]

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmiać się każdy może

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 06:00
Turek, który zabił się przelatując nad hipodromem rozbawił do łez Bizantyjczyków.
rozwiń zwiń