X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Zagadka chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 13:56
Czy ktoryś z książąt polskich przyjął chrzest z rąk Cyryla i Metodego?
Audio

Przyjęcie chrześcijaństwa oznaczało dla państwa pogańskiego wstąpienie do wielkiej wspólnoty europejskiej cywilizacji. 966 rok to jedna z kluczowych dat w historii Polski. Mieszko I po przyjęciu chrztu stał się władcą chrześcijańskim, co pozwalało mu utrzymywać pełnoprawne kontakty z innymi władcami chrześcijańskiej Europy. Dzięki temu jego rządy pochodziły z nadania boskiego, co skutecznie umacniało jego  władzę nad poddanymi i pozwalało na większą centralizację i reformację państwa. Kler, który zaczął napływać na terytoria Polski, podnosił jej poziom cywilizacyjny (m.in. poprzez nowoczesne w tym czasie techniki gospodarcze), a ośrodki religijne wpływały na rozwój życia artystycznego.

W żywocie świętego Metodego, znajduje się jednak krótka informacja, sugerująca, że rok 966 może nie być pierwszą datą chrztu. Czytamy w nim:

Pogański Książe, bardzo potężny siedząc w Wiśle, urągał chrześcijanom i szkody im wyrządzał posławszy więc do niego rzekł Metody: dobrze byłoby gdybyś dał się ochrzcić dobrowolnie na swej ziemi, bo inaczej będziesz wzięty w niewolę i zmuszony przyjąć chrzest na ziemi cudzej, wspomnisz moje słowo.

Czy znaczy to, że któryś z naszych książąt, przed dojściem do władzy Mieszka I, mógł przyjąć chrzest w obrządku Cyryla i Metodego? Jeśli tak -  to dlaczego ta akcja chrystianizacji poniosła fiasko?

(pepe)

POSŁUCHAJ: w Sezonie na Dwójkę, Katarzyna Kobylecka o domniemany chrzest Polski przed 966 rokiem pyta prof. Romana Michałowskiego i prof. Jacka Banaszkiewicza (23.06.2008). (27,04 MB)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak