Historia

John Kent uhonorowany Sygnetem Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 12:07
John Kent, dowódca eskadry "A" Dywizjonu 303, został pośmiertnie uhonorowany Sygnetem Niepodległości, nagrodą przyznawaną na Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, który odbywa się w Gdyni.
Od lewej: Mirosław Ferić, Bogdan Grzeszczak, Jan Zumbach, Zdzisław Henneberg i John A. Kent w październiku 1940 roku, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Od lewej: Mirosław Ferić, Bogdan Grzeszczak, Jan Zumbach, Zdzisław Henneberg i John A. Kent w październiku 1940 roku, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

John Kent, Kanadyjczyk w służbie Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF), od sierpnia 1940 roku służył w Dywizjonie 303. W stopniu kapitana objął stanowisko dowódcy eskadry "A".

Na czele eskadry "Kentowski", jak ochrzcili go Polacy, walczył do 18 grudnia 1940. Brał udział w bitwie o Anglię. W kwietniu 1941 roku awansował na stanowisko brytyjskiego dowódcy 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Władysław Sikorski, Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych, odznaczył go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Po latach zapisał w swoim pamiętniku: "Nie mogę wyrazić słowami, jak bardzo jestem dumny, że miałem przywilej dowodzić Dywizjonem 303 i Polskim Skrzydłem Myśliwskim. To, że cieszyłem się przyjaźnią Polaków uznaję za największą nagrodę. My wszyscy, którzy byliśmy wyróżnieni mogąc z nimi latać i walczyć, nigdy nie zapomnimy i Wielka Brytania nie może nigdy zapomnieć, ile zawdzięcza lojalnemu, niezłomnemu duchowi i poświęceniu tych polskich lotników".

John Kent zmarł 7 października 1985. W tym roku kapituła nagrody Sygnetu Niepodległości postanowiła pośmiertnie uhonorować dowódcę polskiego dywizjonu. Nagrodę w Gdyni, podczas uroczystej gali zamknięcia 1 października 2016 odbierze jego córka Alexandra Kent. 

Czytaj także

Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 06:00
- Tuż przed nami pojawiła się duża grupa samolotów, dowódca nie miał czasu na manewr. Skierował samoloty łeb w łeb. Wszystkie te nosy były czerwone, to znaczy, że był otwarty ogień. Szyk został rozbity - wspominał płk Marian Duryasz, pilot i późniejszy dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303 przełomowy dzień w bitwie o Anglię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Zumbach. As myśliwski, przemytnik i najemnik

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 05:55
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację. 14 kwietnia 1915 roku urodził się Jan Zumbach ps. Kaczor Donald, Johan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Głowacki. As bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 05:50
Podpułkownik pilot Wojska Polskiego, major Królewskich Sił Powietrznych (RAF), as myśliwski II wojny światowej. Pilot Antoni Głowacki z 501. dywizjonu Hurricane’ów ustanowił rekord zestrzeleń samolotów wroga, który nie został pobity do końca bitwy o Anglię.
rozwiń zwiń