Historia

Most Bosforski – pomiędzy kontynentami

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 06:00
40 lat temu w Stambule dokonano uroczystego otwarcia Mostu Bosforskiego. Jego konstrukcja rozpięta jest pomiędzy Europą i Azją.
Audio
  • Stambuł - audycja Bożeny Sarnowskiej z cyklu "Krajobrazy świata" (17.03.1998)
Most Bosforski oddany do użytku w 1973 roku
Most Bosforski oddany do użytku w 1973 rokuFoto: Kadellar/CC/Wikipedia

Stambuł jest jedynym miastem na świecie, które położone jest na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. To największe miasto Turcji rozcięte jest na dwie części cieśniną Bosfor. Jego mieszkańcy codziennie przemieszczają się z jednego kontynentu na drugi dzięki dwóm mostom i niezliczonej ilości promów.
Pierwszy most nazwany Mostem Bosforskim otwarto 30 października 1973 roku. Łączy on europejską i azjatycką część Stambułu. Rozciąga się między dzielnicami Ortaköy (po stronie europejskiej) i Beylerbeyi (po stronie azjatyckiej).
W chwili swojego otwarcia Most Bosforski był pierwszą, od czasów pontonowego mostu zbudowanego przez armię perską pod wodzą Kserksesa w 480 roku p.n.e., konstrukcją łączącą Europę z Azją. Był też wtedy najdłuższym mostem wiszącym na świecie (poza obszarem USA). Ma on 1560 m długości i 33,4 m szerokości. Jezdnia, na której znajduje się osiem pasów ruchu, wznosi się 64 m nad wodami cieśniny Bosfor.
Budowa mostu trwała trzy lata. Oddano go do użytku w 50-lecie powstania Republiki Tureckiej. Obecnie każdego dnia przekracza go w obu kierunkach około 180 tys. pojazdów.
15 maja 2005 roku na Moście Bosforskim odbył się pierwszy na świecie mecz tenisowy rozgrywany na dwóch kontynentach. Przeciwko sobie stanęły w nim słynna amerykańska tenisistka Venus Williams oraz turecka zawodniczka Ipek Şenoğlu.

Most Bosforski leży na południe od mostu Mehmeda Zdobywcy, otwartego 15 lat później – w 1988 roku. Natomiast od 29 maja 2013 roku trwa budowa trzeciego mostu nad cieśniną Bosfor, który ma być otwarty w 2015 roku. Most będzie nosił imię sułtana Selima I panującego w imperium otomańskim w latach 1512-1520.

Czytaj także

Hagia Sofia – pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 07:00
Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwi się słowom cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: ”Salomonie przewyższyłem Ciebie!”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstantyn I Wielki. "Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 05:30
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a specjalny edykt proklamował swobodę wyznawania tej religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upadek Konstantynopola. Koniec Cesarstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:35
- Cała Europa musiałaby się ruszyć, żeby uratować Konstantynopol, ale tak się nie stało. Zabrakło przywódcy, który by tę Europę skrzyknął i poprowadził. Poza tym cesarstwo wschodnie było jednak traktowane jako kraj heretyków - mówiła Iwona Żółtowska z Instytutu Filologii Klasycznej UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mustafa Kemal Pasza zwany Atatürkiem

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 07:00
- W Turcji nie ma orderów. Przysługują tylko jemu, nikomu innemu nie można ich nadać, nie ma przecież nikogo większego od Atatürka – mówił historyk Dariusz Cichocki.
rozwiń zwiń