X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Reinhold Messner – pierwszy zdobywca "Korony Himalajów”

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 06:00
– Gdybym miał czegoś takiego jeszcze raz próbować mogłoby się zdarzyć, że zrezygnowałbym po drodze, albo nie byłbym w stanie powrócić – wspominał Reinhold Messner jedną ze swoich wypraw na Mount Everest.
Audio
  • W pojedynkę na Everest - wywiad redaktora Radia Wolna Europa Huberta Grzymały z Reinholdem Messnerem (RWE, 18.04.1981)
Reinhold Messner, fot.: PAPDPA
Reinhold Messner, fot.: PAP/DPA

69 lat temu, 17 września 1944 roku urodził się Reinhold Messner, włoski alpinista pochodzenia niemieckiego, himalaista i podróżnik.
Jako pierwszy na świecie zdobył "Koronę Himalajów” - wszystkie 14 ośmiotysięczników świata. Zdobycie kompletu szczytów zajęło mu 16 lat. Dokonał tego w 1986 roku.
Reinholda Messnera uważa się za najwybitniejszego przedstawiciela nowoczesnego alpinizmu. Często preferował on samotne drogi i rezygnował z aparatu tlenowego. W taki sposób w 1978 roku zdobył Mount Everest.

Reinhold
Reinhold Messner (1990 r.). fot.:PAP/DPA

O wspinaczce na najwyższy szczyt ziemi Reinhold Messner opowiadał Hubertowi Grzymale, redaktorowi Radia Wolna Europa: - Zawsze pragnąłem wejść na Mount Everest w czasie monsunu sam i bez ułatwień technicznych. Naturalnie zastanawiałem się kiedy w sezonie opadów monsunowych wyłoni się odpowiednia możliwość i konsultowałem to z meteorologami. Wyjaśnili mi, że występują fazy dobrej pogody i śnieg pada codziennie, nie ostrzegli mnie tylko przed upałem. Aż do północnej przełęczy było tak upalnie, że po pierwsze dotkliwie odczuwałem gorąco podczas wspinania, a po drugie zapadałem się w rozmiękłym śniegu.

W czasie tej wspinaczki alpinista wpadł w rozpadlinę lodowcową. Była to bardzo niebezpieczna sytuacja. Jednak rozpadlina była na tyle płytka, że Messnerowi udało się z niej wydobyć. Jak wspomina powiedział wtedy sobie: - Nie będę już wchodził samotnie na ośmiotysięczniki.

Ta wspinaczka kosztowała go wiele wysiłku. Z najwyższego szczytu ziemi schodził z wielkim trudem, powtarzając sobie nieustannie "musisz zejść”. – Gdybym miał czegoś takiego jeszcze raz próbować mogłoby się zdarzyć, że zrezygnowałbym po drodze, albo nie byłbym w stanie powrócić – wspominał himalaista.

Za osiagnięcia w alpinizmie otrzymał srebrny medal na olimpiadzie w Calgary (1988).
Reinhold Messner jest autorem wielu książek o tematyce górskiej: "Naga Góra", "Yeti. Legenda i rzeczywistość", "Wolny duch". Po wycofaniu się z czynnego alpinizmu poświęcił się działalności społecznej oraz politycznej.

Posłuchaj innych rozmów z Reinholdem Messnerem w serwisie - Radia Wolności >>>

mk

Czytaj także

Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 05:45
- Była najbardziej interesującą postacią naszego przedwojennego sportu, a jeżeli wziąć szerszą miarę i wejrzeć również w jej działania na salonach Warszawy i na niwie kultury, to z całą pewnością była jedną z najbardziej interesujących Polek - mówił dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Maciej Petruczenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierre de Coubertin - ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 06:00
Tak jak wszystko co wiemy o sporcie, literaturze i sztuce zawdzięczamy Homerowi, tak samo wszystko co dzisiaj wiemy o igrzyskach oraz sposób w jaki na nie patrzymy zawdzięczamy Pierre’owi de Coubertin.
rozwiń zwiń