X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Robert Schuman. Jeden z ojców zjednoczonej Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 05:30
Francuski polityk chociaż nie miał charyzmy przywódcy i męża stanu, to wywarł ogromny wpływ na losy i oblicze powojennej Europy. 57 lat temu zmarł Robert Schuman.
Robert Schuman
Robert SchumanFoto: Wikipedia/Agence Meurisse/dp

Posłuchaj
30:04 robert schuman___1217_03_iv_tr_0-0_108143583141bd0a[00].mp3 Robert Schuman - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 11.05.2003)

 

Zanim stał się ojcem założycielem

Rozpoczął karierę polityczną po I wojnie światowej, kiedy jego rodzinna Lotaryngia została przywrócona Francji.

– Schuman był człowiekiem pogranicza francusko-niemieckiego. Wykształcony nie tylko na francuskich, ale i na niemieckich uniwersytetach, doktor praw, cywilista i to głównie z prawa niemieckiego. Problem budowy większych konstrukcji w Europie był dla niego jasny i zrozumiały – powiedział prof. Jan Zamoyski w audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu. Pozwoliło mu to zdobyć duży autorytet, dzięki któremu w latach 1947-48 pełnił urząd premiera Francji, a następnie do 1953 roku był ministrem spraw zagranicznych.

Odważna wizja budowania europejskiej wspólnoty

W latach pięćdziesiątych mało kto rozumiał potrzebę tworzenia ponadpaństwowych instytucji współpracy międzynarodowej.

– Pamiętajmy, że doświadczenia okresu międzywojennego były niedobre – mówił historyk prof. Jerzy Eisler. – Liga Narodów okazała się nieskuteczna. Wielu uważało, że idea Paneuropy czy ruchów ponadpaństwowych jest ideą utopijną i nierealną. Żeby po doświadczeniach II wojny światowej wystąpić z pomysłem budowania europejskiej wspólnoty, potrzeba było dużej odwagi i pewnej wizji. Tym bardziej, że tę wspólnotę trzeba było budować w sojuszu z Niemcami.

Plan Schumana

9 maja 1950 Robert Schuman przedstawił na posiedzeniu rządu francuskiego plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, nazwany później Deklaracją Schumana. W maju 1950 roku, we współpracy z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. 

Miało ono zapewnić kontrolę nad przemysłem ciężkim, co po kilku latach od zakończenia II wojny światowej miało tym większe znaczenie.

- Ta propozycja stanie się pierwszą konkretną podstawą Federacji Europejskiej, niezbędnej dla zachowania pokoju – mówił Robert Schuman w 1950 roku. – Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec.

Deklarację podpisano 9 maja 1950. Jej konsekwencją było powstanie w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Uznaje się ją też za początek procesu integracji europejskiej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, 9 maja świętowany jest jako Dzień Europy, nazywany oficjalnie Dniem Schumana. Francuski polityk, uważany za jednego z ojców Europy, pełnił w latach 1958-1960 funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

mk

Czytaj także

Prezes Polskiej Fundacji im. Schumana: 10 lat w UE to powód do świętowania

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 09:25
- Wykorzystaliśmy szansę, przegoniliśmy np. Węgry, które u progu akcesji były od nas bardziej zamożne - powiedziała w "Sygnałach dnia" Anna Radwan. 1 maja minie 10. rocznica przystąpienia Polski do UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 10 lat jesteśmy w UE

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 06:00
Po 15 latach starań Polska stała się członkiem Wspólnoty Europejskiej. Wstąpienie do struktur Unii Europejskiej świętowano w całym kraju. O północy 1 maja 2004 z wieży Kościoła Mariackiego zagrano hymn UE, a na Placu Piłsudskiego w Warszawie wciągnięto na maszt unijną flagę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 lat temu Polska weszła w skład Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 06:00
Po II wojnie światowej wśród zachodnich polityków popularne były koncepcje zjednoczenia kontynentu, by w przyszłości uniknąć wojen. To przekonanie legło u podstaw dzisiejszej Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń