Historia

Zła i dobra sława Koryntu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 07:00
Według Strabona w Koryncie tylko w jednej świątyni Afrodyty uprawiało seks ponad 1000 kobiet. Stąd właśnie wzięło się określenie ”córy Koryntu”.
Audio
  • "Panny nie zawsze cnotliwe, czyli historia najstarszego zawodu świata" - o córach Koryntu i nie tylko opowiada historyk, prof. Józef Iwańczak. Fragm. aud. Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (07.07.2012)
  • Grecja mniej znana - aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Szlakiem miejsc niezwykłych" z udziałem Iwony Żółtowskiej (13.08.1996)
Ruiny świątyni Apollina w Koryncie. Wikimedia Commonsdp
Ruiny świątyni Apollina w Koryncie. Wikimedia Commons/dpFoto: MM

Korynt to portowe miasto w środkowej Grecji, leżące na półwyspie Peloponeskim. W starożytności był ważną grecką polis. Do dziś przetrwały ślady dawnej świetności miasta.

Korynt,
Korynt, ruiny świątyni Apolla i Propyleje. Wikimiedia Commons/cc. Fot.: Bgabel

Turystyczna atrakcja
Turyści, którzy zapuszczą się w te rejony Grecji, mogą podziwiać m.in. pozostałości doryckiej świątyni Apollina, wzniesionej ok. 540 r. p.n.e. Wysoko nad ruinami wznosi się niedostępnie ufortyfikowany Akrokorynt. To tu  w starożytności znajdowała się słynna na cały świat grecki świątynia Afrodyty, znana jako miejsce sakralnej prostytucji. Świątynia nie przetrwała do naszych czasów, ale historia o jej kapłankach, uprawiających seks, wspominana jest przy każdej okazji podejmowania tematu najstarszego zawodu świata.
Słynne hetery
O córach Koryntu mówiła Hanna Maria Giza w swej audycji z cyklu ”Klub ludzi ciekawych wszystkiego”. Gościem programu nadanego w Dwójce w lipcu 2012 roku był prof. Józef Iwańczak z Instytutu Historii Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Te kapłanki w świątyniach uprawiały taki obrzędowy, płatny seks, ale czy traktowano to jako nierząd? - pytała autorka. - Tu jest problem - stwierdził historyk. - Niektóre pojęcia nie pasują do pewnych zjawisk, jakie miały miejsce w bardzo różnych epokach. Stąd tyle nazw na określenie domu publicznego; to samo odnosi się do osób, które zajmowały się tym procederem.
Plany Nerona
Korynt do dziś budzi skojarzenia ze starożytnymi czasami i jest symbolem zepsucia. 25 lipca to jednak dzień, który przywołuje w pamięci zupełnie inne wydarzenie. 120 lat temu otwarto tu kanał, który oddzielił stały ląd od Peloponezu.

 

Otwarcie
Otwarcie Kanału Korynckiego (1893). Reprod. fot. obrazu Konstantinosa Volanakisa (1837–1907). Wikimedia Commons/dp

Pierwsze plany przekopania, a w praktyce wykucia w skalistym podłożu, kanału w tym miejscu sięgają czasów VI w. p.n.e. Kilka wieków później, w roku 67 n.e. do pomysłu wrócił cesarz rzymski Neron. Przy kopaniu kanału pracowało ok. 6 tys. niewolników; w większości byli to żydowscy jeńcy z rzymskiej kolonii Judei. Podobno cesarz wbił jako pierwszy łopatę pod budowę, ale zmarł kilka miesięcy później. Następca Nerona odstąpił od projektu swego poprzednika, uznając inwestycję za zbyt kosztowną.
Budowa kanału
Do pomysłu powrócono dopiero w latach 90. XIX wieku. Ówcześni inżynierowie uznali, że są w stanie poradzić sobie z tak trudnym przedsięwzięciem. Budowy podjęło się francuskie przedsiębiorstwo. Prace rozpoczęły się w roku 1881, a w 1893 ukończył ją rząd grecki.

 

Kanał
Kanał koryncki, pocztówka z 1894 r. Wikimedia Commons/dp

 

Kanał Koryncki łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go faktycznie wyspą. Dzięki niemu niektóre statki mogą zaoszczędzić 400 km podróży, którą musiałyby odbyć wokół półwyspu Peloponeskiego.
Kanał Koryncki jest zbyt wąski, by mogły nim się poruszać duże jednostki. Ma zaledwie ok. 25 m szerokości. Z tego powodu używają go dziś głównie statki turystyczne. Szacuje się, że rocznie pokonuje tę trasę ok. 11 tys. jednostek.
A miasto Korynt? Leży niemal u wylotu kanału. Starożytne ruiny znajdują się kilka km dalej.

Statek
Statek przekracza Kanał Koryncki. Wikimiedia Commons/cc. Fot.: Inkey

Magia miejsc

O innych miejscach w Grecji, które warto odwiedzić, opowiadała Iwona Żółtowska, filolog klasyczny z Uniwersytetu Warszawskiego. - Pierwszym jest Przylądek Sunion, na którym znajdują się ruiny Posejdona - mówiła w audycji Agnieszki Steckiej "Szlakiem miejsc niezwykłych", nadanej w 1996 roku. - To miejsce magiczne. Wysoko nad morzem zawieszona urwista skała. Cypel, który gwałtownie opada do morza, zawieszony między niebem a wodą. To wszystko stwarza takie szczególne wrażenie krainydobra, prawdy i piękna...

Co jeszcze warto zobaczyć? Posłuchaj rad Iwony Żółtowskiej.

bs

Czytaj także

Zaginiony ołtarz Zeusa

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2008 06:09
Na górze Likajon w Arkadii w Grecji odkryto pozostałości starożytnego ołtarza Zeusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac w Knossos – na jego odkrycie świat czekał setki lat

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 07:00
Kiedy stoimy na ruinach pałacu w Knossos, wracamy myślą do czasów legendarnego króla Minosa i do znanych z mitów greckich postaci: Minotaura, Dedala i Ariadny, której nić uratowała życie Tezeuszowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co powiedział, co zrobił, jakiego miał konia - anegdot o Aleksandrze Macedońskim jest niezliczona liczba

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 06:49
- Ateńczycy i Rzymianie wznosili mu posągi, Egipcjanie nadali mu tytuł faraona, Babilończycy koronowali na króla. Nie ma w historii barwniejszej postaci niż Aleksander Macedoński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W poszukiwaniu mitycznej Atlantydy

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 15:28
Przez 25 wieków od czasów Platona poszukiwano mitycznej Atlantydy i jej nie znaleziono. Ale czy Atlantyda w ogóle istniała?
rozwiń zwiń