X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:55
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
Maj 1953. Nowozelandczyk Edmund Hillary i nepalski szerpa Tenzing Norgay - pierwsi zdobywcy Mount Everestu. Fotografia z kolekcji Johna Hendersona.
Maj 1953. Nowozelandczyk Edmund Hillary i nepalski szerpa Tenzing Norgay - pierwsi zdobywcy Mount Everestu. Fotografia z kolekcji Johna Hendersona. Foto: Wikimedia Commons/cc. Dirk Pons

29 maja 1953 roku Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem jako pierwsi w historii stanęli na szczycie najwyższej góry świata - Mount Everestu.

Wywiad dla BBC

W archiwum BBC zachował się wywiad, jakiego sir Edmund Hillary udzielił brytyjskiej rozgłośni w 1985 roku.

- Co najbardziej zafascynowało mnie w górach? Śnieg – mówił Nowozelandczyk. – Zobaczyłem go po raz pierwszy, kiedy miałem 16 lat.


Posłuchaj
06:00 Edmund Hillary - całość.mp3 Fragment wywiadu z Edmundem Hillarym, który wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem, jako pierwszy człowiek zdobył Mount Everest. (BBC, 1985)

 

Edmund Hillary urodził się w Nowej Zelandii w roku 1919. Jego ojciec był farmerem, a on sam pszczelarzem. Początkowo wspinał się w Alpach Nowozelandzkich. Z czasem, gdy nabrał doświadczenia, jego ambicje stawały się coraz większe. Kusiły go coraz wyższe szczyty, aż wreszcie osiągnął to, co nie udało się nikomu wcześniej. Stanął na najwyższej górze świata.

Na szczycie

- Nie miałem uczucia ekstazy, którego niektórzy ludzie mogliby się spodziewać – mówił Edmund Hillary, opisując swe emocje na szczycie. - Byliśmy zmęczeni, zdawałem sobie sprawę z problemów, jakie są jeszcze przed nami.
Wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem musieli jeszcze zejść bezpiecznie do bazy. – W tamtym momencie nie było to dla mnie jakieś fantastyczne przeżycie.

Szczyt emocji przyszedł dopiero po trzech dniach, kiedy Hillary znalazł się u podnóża Everestu. Wówczas ktoś włączył małe tranzystorowe radio. Himalaista usłyszał głos spikera BBC, który przekazywał informację o wielkim wyczynie Nowozelandczyka. - Mój Boże! – powiedział wówczas. - Dokonaliśmy tego, weszliśmy na ten szczyt!

Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem kilka tygodni po zdobyciu, jako pierwsi w historii, Mount Everest. 20.06.1953. PAP/Photoshot
Nowozelandczyk Edmund Hillary wraz z nepalskim szerpą Tenzingiem Norgayem kilka tygodni po zdobyciu, jako pierwsi w historii, Mount Everestu. 20.06.1953. PAP/Photoshot

Inne wyczyny

Edmund Hillary za zdobycie Mount Everestu otrzymał od brytyjskiej królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Natomiast władze Nowej Zelandii zdecydowały o umieszczeniu podobizny Hillary'ego na pięciodolarowym banknocie, czyniąc go pierwszą osobą, która znalazła się na nim za życia.

Sir Edmund Hillary miał za sobą kilka innych wyczynów. W 1958 roku zdobył na traktorze biegun południowy, w 1977 roku jako pierwszy popłynął ślizgaczem w górę Gangesu, a potem wspiął się aż do jego himalajskich źródeł.

Zmarł wskutek niewydolności serca 11 stycznia 2008 roku.

Posłuchaj, co mówił o sobie i zdobyciu Mount Everestu człowiek, który w młodości uważał się za... miernotę i beztalencie.

bs

Czytaj także

Wielicki i Cichy na Mount Evereście

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 06:00
- Cieszę się ogromnie, że zrobili to, o czym marzyli i za co my trzymaliśmy kciuki – powiedziała Wanda Rutkiewicz na wieść o tym, że Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki - 41 lat temu, 17 lutego 1980 roku - dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

82. rocznica zdobycia Nanda Devi. To wtedy Polacy weszli po raz pierwszy na szczyt w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 04:55
2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli dwaj uczestnicy pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje - Jakub Bujak oraz Janusz Klarner. Był to wówczas szósty pod względem wysokości zdobyty szczyt oraz najwyższy osiągnięty przez polskich wspinaczy.
rozwiń zwiń