X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Co powiedział, co zrobił, jakiego miał konia - anegdot o Aleksandrze Macedońskim jest niezliczona liczba

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 06:49
- Ateńczycy i Rzymianie wznosili mu posągi, Egipcjanie nadali mu tytuł faraona, Babilończycy koronowali na króla. Nie ma w historii barwniejszej postaci niż Aleksander Macedoński.
Audio
  • Aleksander Macedoński - audycja Elżbiety Kollat z cyklu "Akademia młodych" (08.10.1993).
Aleksander na Bucefale  fragm. mozaiki.przedstawiającej starcie Aleksandra Macedońskiego z perskim królem Dariuszem III. Wikimedia Commonsdp. W zbiorach Muz. Arch. w Neapolu
"Aleksander na Bucefale" – fragm. mozaiki.przedstawiającej starcie Aleksandra Macedońskiego z perskim królem Dariuszem III. Wikimedia Commons/dp. W zbiorach Muz. Arch. w NeapoluFoto: Ruthven

22 maja 334 p.n.e. Aleksander Macedoński rozpoczął podbój Persji i odniósł zwycięstwo w bitwie nad Granikiem.

Pierwsze sukcesy

Sylwetkę jednego z najwybitniejszych wodzów wszechczasów przedstawiła Elżbieta Kollat w audycji z cyklu ”Akademia młodych” w październiku 1993 r. Gościem programu był dr Jan Trynkowski.

- Podbił państwo perskie, które było monarchią światową na ówczesne czasy – powiedział dr Trynkowski. - Dotarł aż do Indii, opanował Egipt, na zachód Europy jednak nie wyruszył.

Ale w IV w. p.n.e. ekspansja młodego Macedończyka na pewno robiła wrażenie. Gdy umierał w Babilonie miał zaledwie 33 lata. Rozpiętość jego imperium ze wschodu na zachód wynosiła wówczas 5 tys. km.

Węzeł gordyjski i inne opowiadania

Czyny Aleksandra szybko obrastały w legendę. Z jego postacią związanych jest mnóstwo anegdot. Jedna z najbardziej znanych dotyczy węzła gordyjskiego.

- We Frygii, było miasto Gordion, założone przez ojca słynnego króla Midasa – wyjaśniał gość programu. – W świątyni Zeusa, wybudowanej w mieście znajdował się wóz, przywiązany bardzo skomplikowanym węzłem. Wyrocznia przepowiedziała, że jeśli komuś się uda rozwiązać ten węzeł, zdobędzie panowanie nad światem.

Co zrobił Aleksander? Obejrzał węzeł, wyjął miecz i po prostu go przeciął. Do dziś mówimy o ”przecięciu węzła gordyjskiego” w sytuacjach, gdy jakąś bardzo skomplikowaną sprawę rozwiązujemy w sposób radykalny – jednym cięciem.

Uczeń wielkiego filozofa

Wychowywał go Arystoteles. Wystarczyły 4 lata, aby nauczył chłopca geometrii, geografii, astronomii, etyki, prawa, fizyki, medycyny, historii i filozofii, tak, że w szesnastym roku życia Aleksander posiadał krzepę Spartanina, kulturę Ateńczyka, wiedzę egipskiego kapłana no i ambicje zdobywcy. Był gotowy do podboju świata. Wszędzie wzbudzał powszechny podziw.

Najwierniejszy przyjaciel

Opowiadano, że na 18. urodziny Aleksandra, jego ojcu Filipowi II zaoferowano konia z Tesalii imieniem Bucefał (”bycza głowa”). Koń jednak był na tyle dziki i na tyle nieokiełznany, że ojciec, chciał z tego podarunku zrezygnować. Uproszony przez syna, pozwolił mu go ujeździć.

”Synu, gdzie indziej będziesz musiał szukać godnego Ciebie królestwa, bo nie wystarczy Ci Macedonia, za mała jest dla Ciebie” – miał powiedzieć wówczas Filip.

Bucefał towarzyszył Aleksandrowi przez następne 12 lat. Władca traktował zwierzę jak najlepszego przyjaciela. Dotarł z nim aż do Indii. W 326 p.n.e. koń padł  w bitwie nad Hydaspesem i tam został pochowany. Na pamiątkę, jedno z miast, które Aleksander Macedoński wzniósł nad Hydaspesem, nazwał na cześć swego ukochanego wierzchowca - Bukefalą.

Aleksander

Na zdjęciu.:Aleksander Wielki. Wikimedia Commons/dp. Zbiory Muzeum Brytyjskiego. Fot.: Andrew Dunn

Tyran o twarzy anioła

- Był człowiekiem ogromnie gwałtownym, wybuchowym, wymordował większość swoich przyjaciół, swoich najbliższych towarzyszy - mówił dr Jan Trynkowski. - Nie jest bohaterem z mojej bajki. Uważam, że jego mit jest przesadzony. Aleksander przysłonił postać wybitniejszą od siebie, czyli swego ojca Filipa II.

Czy zachował się jakiś wizerunek Aleksandra Wielkiego? – pytała autorka audycji.  – Zachowało się sporo, ale ich wiarygodność jest rozmaita, ponieważ większość pochodzi z czasów późniejszych – powiedziała prof. Anna Sadurska , która również była gościem Elżbiety Kollat.

- Z opisów wiemy, że miał na pewno piękne, bujne włosy, bardzo ciemne, prawie czarne i czarne błyszczące oczy - dodała.

Aleksandria

Ta, która leży na terenie Egiptu, nad Morzem Śródziemnym, była pierwsza. Macedończyk nazwał swoim imieniem jeszcze 30 innych miast. Wszystkie znajdowały się na trasie jego podboju. Ocalała ta jedna - egipska. Polscy archeolodzy prowadzili przez wiele lat prace wykopaliskowe w Aleksandrii. Miasto kryje podobno wielka tajemnicę – grób swego założyciela. Czy można mieć nadzieję, że to miejsce uda się kiedyś odnaleźć? – Właściwie chyba tylko cud mógłby sprawić, że ten grób się znajdzie – stwierdziła dr Barbara Tkaczow . – To miejsce pozostaje nieuchwytne.

Aleksandria,
Aleksandria, teatr z czasów rzymskich. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Loise

Historia zatoczyła koło

To z Aleksandrii wielki władca wyruszył na podbój świata. I tu powrócił po swej śmierci. Czy kiedykolwiek dowiemy się, gdzie dokładnie został pochowany?

Zmarł w 323 p.n.e. Miał wtedy 33 lata. Imperium, które zbudował w tak krótkim czasie rozpadło się po jego śmierci, ale zakładane przez niego greckie kolonie przyczyniły się do rozprzestrzenienia kultury helleńskiej. Hellenizacja wielkich obszarów starożytnego świata trwała całe stulecia.

Anegdoty i fakty – posłuchaj historii Aleksandra Macedońskiego zwanego Wielkim.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Champollion - nieprzeciętnie zdolny lingwista

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 00:00
Nikt nie potrafił odczytać egipskich hieroglifów. Zrobił to Jean-Francois Champollion, który w wieku 17 lat napisał swoją pierwszą książkę o historii Egiptu faraonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzymianie jako bogowie Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:20
Polacy odkrywają tajemnice starożytności. Młodzi naukowcy badają między innymi problem obecności obywateli rzymskich w Egipcie. We wczesnej epoce imperium było to coś rzadkiego, egzotycznego, no i stanowiło źródło wielkich przywilejów...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac w Knossos – na jego odkrycie świat czekał setki lat

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 07:00
Kiedy stoimy na ruinach pałacu w Knossos, wracamy myślą do czasów legendarnego króla Minosa i do znanych z mitów greckich postaci: Minotaura, Dedala i Ariadny, której nić uratowała życie Tezeuszowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alea iacta est – kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 05:45
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń