Historia

Grób Heroda odnaleziono po latach poszukiwań

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 07:00
- Jeżeli mowa jest o rzezi niewiniątek, to trzeba powiedzieć, że Herod zaczął od swoich własnych dzieci - mówił wybitny archeolog prof. Piotr Bieliński.
Audio
  • Odkrycie grobu Heroda - fragm. aud. "Z kraju i ze świata" (08.05.2007)
  • "Herod, król Judei" - aud. Elżbiety Kollat z udziałem archeologów: prof. Michała Gawlikowskiego oraz prof. Piotra Bielińskiego (27.12.1995)
Jerozolima, 19.11.2008. Profesor Ehud Netzer obok zdobionego sarkofagu króla Heroda, znalezionego na terenie mauzoleum króla Heroda w Herodium. PAP EPA
Jerozolima, 19.11.2008. Profesor Ehud Netzer obok zdobionego sarkofagu króla Heroda, znalezionego na terenie mauzoleum króla Heroda w Herodium. PAP/ EPA Foto: Olivier Fitoussi

Herod zwany Wielkim przeszedł do historii jako władca okrutny i bezwzględny satrapa. Swe urzędowanie zaczął od zabicia 54 członków Sanchedrynu - Wysokiej Rady żydowskiej. Był znienawidzony przez ortodoksyjnych mieszkańców Judei, w której panował jako król. Bardzo pragnął, by po jego śmierci płakano, ale jak pisał współczesny mu starożytny historyk żydowski Józef Flawiusz ”nikt nie uronił nawet łzy”.
Wyjątkowe odkrycie Ehuda Netzera
7 maja 2007 r., po ponad 30 latach intensywnych poszukiwań izraelscy archeolodzy odnaleźli grób króla Heroda. Historycznego odkrycia dokonała grupa archeologów, którą kierował prof. Ehud Netzer z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
- Mogę powiedzieć, że to monumentalny grobowiec - mówił prof. Netzer, jeden z największych znawców epoki Heroda w audycji z cyklu "Z kraju i ze świata". - Do tej pory odnaleziono jeden lub dwa tego typu grobowce na świecie. Nie każdy Żyd czy mieszkaniec tamtych czasów mógł pozwolić sobie na tego typu pochówek. To naprawdę królewski grobowiec.
Grobowiec Heroda ma niezwykłą konstrukcję, znajduje się w ruinach miejscowości Herodium, 12 km na południe od Jerozolimy.

Grób
Grób Heroda. Wikimedia Commons/cc

Dojście do władzy
Sylwetkę władcy, którego znamy z kart Ewangelii, przedstawiła w audycji ”Herod - król Judei” Elżbieta Kollat. W programie nadanym w grudniu 1995 r. wzięli udział archeolodzy: prof. Michał Gawlikowski oraz prof. Piotr Bieliński.
- Czy samo imię Herod coś znaczy? – pytała autorka audycji. – To jest greckie imię, które zostało przez niego przyjęte – odpowiedział prof. Michał Gawlikowski. – Nie on jeden tak uczynił. Bardzo wielu przedstawicieli Orientu w tamtych czasach próbowało w ten sposób wejść do kultury greckiej, która wtedy była panującą.
Herod został mianowany królem żydowskim przez senat rzymski ok. 40 r. p.n.e. Ale dopiero po trzech latach przejął faktycznie władzę w Judei. Rządził 34 lata. Według Ewangelii po narodzeniu Chrystusa nakazał rzeź niemowląt.
Zbrodnie Heroda
Herod wbrew powszechnej opinii nie był Żydem. - Był Arabem, cudzoziemcem do tego uznawanym za bluźniercę - mówił prof. Piotr Bieliński. - Obraz chrześcijański Heroda, który dotarł do czasów współczesnych jest tylko odbiciem powszechnej opinii, jaką mieli o nim jego poddani. I dodał:
- Miał ok. 10 żon, nie wiemy ile miał konkubin i dzieci. Tylko siedmiu synów znamy z imienia, z czego tylko trzech go przeżyło.
Herod zmarł w roku 4 p.n.e. zdążywszy jeszcze w ostatniej chwili zabić najstarszego syna. Ale są też historycy, którzy pozytywnie oceniają okres jego rządów.
- Jeśli patrzymy na Heroda oczami archeologa, to widzimy, że on mnóstwo zbudował i mnóstwo wspaniałych, monumentalnych budowli wywodzi się z jego czasów – powiedział prof. Michał Gawlikowski. - Pod tym względem, jeśli przyjmiemy takie kryterium, to był on władcą pozytywnym, ale jakim kosztem się to odbyło, to zupełnie inna sprawa.
Posłuchaj historii króla Heroda.
Jeśli interesujesz się archeologią, wejdź na ”moje.polskieradio.pl”>>>