X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wiktor Sukiennicki – specjalista od Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 07:00
- Lenin dla mnie nie jest mumią leżąca na Placu Czerwonym w Moskwie, nie jest granitowym pomnikiem - mówił sowietolog prof. Wiktor Sukiennicki na antenie Rozgłośni Polskiej RWE.
Audio
  • Wypowiedź prof. Wiktora Sukiennickiego na temat Włodzimierza Lenina, osobowości Stalina i sytuacji w Polsce po powstaniu Solidarności. Archiwum Rozgłośni Polskiej RWE.
Prof. Wiktor Sukiennicki (1901-1983). Prawnik, historyk, sowietolog, współpracownik Rozgłośni Polskiej RWE. Źr.:NAC
Prof. Wiktor Sukiennicki (1901-1983). Prawnik, historyk, sowietolog, współpracownik Rozgłośni Polskiej RWE. Źr.:NAC

Prawnik, historyk, sowietolog, teoretyk prawa. 10 kwietnia mija 30. rocznica śmierci prof. Wiktora Sukiennickiego.
W archiwach Rozgłośni Polskiej RWE zachowały się audycje z udziałem wybitnego historyka. W jednym z programów prof. Sukiennicki analizował osobowość i myśl polityczną przywódcy bolszewików.
- Dla mnie Lenin jest współczesnym politykiem, którego działalność od 1917 r. z daleka obserwowałem – stwierdził sowietolog.- a po jego śmierci zacząłem dość starannie i głęboko studiować, uważając, że to co się dzieje za naszą wschodnią granicą będzie miało decydujący wpływ na losy naszego pokolenia.
- Opanowanie władzy w ciągu kilku miesięcy w imperium, które zajmowało szóstą część świata niewątpliwie świadczy o genialności taktycznej Lenina – dodał prof. Sukiennicki – natomiast, jeśli chodzi o jego teorię, teorię zawodowych rewolucjonistów być może miała ona uzasadnienie, ale w czasach Rosji carskiej.
Prof. Wiktor Sukiennicki urodził się 25 lipca 1901r. w Aleksocie na Kowieńszczyźnie. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Kownie. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Tu też obronił doktorat. Odbył również studia uzupełniające w Wiedniu, Kolonii, Hadze i Rzymie. W roku 1934 odbył podróż naukowo-badawczą do ZSRR.
Po najeździe ZSRR na Polskę przebywał w Wilnie. Po aneksji Litwy przez Związek Radziecki w czerwcu 1941 r., został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru w rejonie Krasnojarska.
Zwolniony w grudniu 1941 r. po układzie Sikorski-Majski pełnił funkcję I sekretarza Ambasady RP w Kujbyszewie. We wrześniu 1942 r. znalazł się w Teheranie, gdzie założył Towarzystwo Studiów Perskich. Później pracował w Ośrodku Studiów Ministerstwa Informacji i Dokumentacji RP na Bliskim Wschodzie, gdzie gromadzono dokumenty i świadectwa zbrodni popełnianych przez Rosjan po agresji na Polskę i w czasie okupacji naszych terenów w latach 1939-1941.
Po wojnie prof. Sukiennicki pozostał na emigracji. Do 1947 r. był związany z tzw. polskim Wydziałem Prawa przy Uniwersytecie Oksfordzkim. Współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, z Instytutem Literackim w Paryżu i Jerzym Giedroyciem. W 1959 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam w czołowym amerykańskim ośrodku badań sowietologicznych – Instytucie Hoovera przy Uniwersytecie Stanforda. Zmarł w Stanford 10 kwietnia 1983 r.
Posłuchaj komentarza prof. Wiktora Sukiennickiego na temat Lenina i idei wolnych związków zawodowych w Polsce w 1980 r.
Więcej audycji z udziałem historyka znajdziesz w serwisie ”Radia Wolności”>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wielka czystka" – sposób Stalina na pozbycie się wrogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:00
- Około miliona straconych w ciągu dwóch lat, parę milionów aresztowanych i zesłanych do łagrów, tyle było ofiar wielkiej czystki w Związku Sowieckim - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyń - zbrodnia precyzyjnie zaplanowana. Wspomnienia świadków

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 05:55
- Do Kozielska zostałem przywieziony na początku listopada 1939 roku. W marcu buchnęła pogłoska, że wkrótce rozpocznie się likwidacja obozu – mówił prof. Stanisław Swianiewicz, jedyny ocalały więzień z transportu polskich oficerów do Katynia.
rozwiń zwiń