Historia

Aleksandria – starożytna metropolia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 06:00
Bogactwo wspaniałych kamieni, sprowadzonych na to miejsce z różnych okolic świata starożytnego, świadczy o tym jak bogate, jak potężne i wspaniałe było miasto.
Audio
  • "Szlakiem miejsc niezwykłych" - historia miasta Aleksadnria. Audycja Katarzyny Kobyleckiej (16.07.1997)
  • Opowieść prof. Kazimierza Michałowskiego (1901 - 1981) na temat nietypowych prac wykopaliskowych w obrębie stale rozbudowywanej Aleksandrii.
Fresk przedstawiający zabytkowe budowle w Aleksandrii. foto: wikipediaWolfgang Sauberlic. GNU
Fresk przedstawiający zabytkowe budowle w Aleksandrii. foto: wikipedia/Wolfgang Sauber/lic. GNU

7 kwietnia 332 r. p.n.e. Aleksander Macedoński założył Aleksandrię w Egipcie.

Jak mówiła Katarzyna Kobylecka, autorka audycji pt. "Szlakiem miejsc niezwykłych", wielu opisywało to miasto nadając mu wymowne przydomki: "Aleksandria niezapomniana",
przesławna", "królewska", "złota", "najpiękniejsza", "najświetniejsza", "najjaśniejsza”.
I właśnie "najjaśniejsza" było najbardziej adekwatnym określeniem. Dawna Aleksandria błyszczała swoją sławą i bogactwem zarówno w przenośni, jak też całkiem dosłownie.

"Miasto Aleksandria jest całe białe, błyszczy nocą i dniem. Ponieważ ściany i posadzki wykładane są białym marmurem, ludzie noszą zwykle czarne lub czerwone szaty. W nocy, w świetle księżyca, blask białych marmurów czyni miasto tak jasnym, że krawiec może nawlec igłę. Nikt nie wchodzi do miasta nie przesłoniwszy uprzednio oczu, aby nie poraził go blask" - pisał arabski kronikarz.
- Jeszcze dzisiaj budowle Aleksandrii tworzą, szczególnie w słońcu widoczną z dala olśniewająco jasną plamę - mówiła autorka audycji.

Z tego wspaniałego miasta, które rywalizowało z Rzymem, które liczyło prawie milion mieszkańców i słynęło w całym świecie starożytnym ze wspaniałych budowli, m.in. świątyni Serapisa i kolosalnej latarni morskiej na wyspie Faros, z tego miasta prawie nic nie pozostało. Gdzieniegdzie jakieś pojedyncze kolumny, resztki budowli i to znacznie mniej niż było widać jeszcze w XIX wieku. Nawet Juliusz Słowacki, który był w Aleksandrii opisuje rzeczy których dzisiaj już tam nie ma.
Obecne miasto Aleksandria pokrywa dokładnie ruiny miasta starożytnego założonego przez Aleksandra. Polscy archeolodzy od lat prowadzą tam liczne wykopaliska archeologiczne.

Posłuchaj więcej o Aleksandrii i licznych sukcesach polskich misji archeologicznych w audycji Katarzyny Kobyleckiej pt. "Szlakiem miejsc niezwykłych", której gościem jest archeolog prof. Adam Łukaszewicz.

Czytaj także

Łazienki Królewskie kryją militarne skarby

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
Kule karabinowe i armatnie, pistolety i karabiny, guziki i klamry od wojskowych mundurów - takich skarbów szuka Muzealna Grupa Eksploracyjna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskim archeologom w Iraku pomagają satelity szpiegowskie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 10:22
Teren dzisiejszego irackiego Kurdystanu należy do najgorzej poznanych regionów Mezopotamii, a może całego Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majowie – potomkowie mieszkańców Atlantydy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 06:00
Przez wieki budowali swoją potęgę. Stworzyli kalendarz o wiele dokładniejszy od ówczesnego kalendarza rzymskiego. Byli nacją wielkich astronomów i matematyków. Era Majów zakończyła się wraz z hiszpańską konkwistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac w Knossos – na jego odkrycie świat czekał setki lat

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 07:00
Kiedy stoimy na ruinach pałacu w Knossos, wracamy myślą do czasów legendarnego króla Minosa i do znanych z mitów greckich postaci: Minotaura, Dedala i Ariadny, której nić uratowała życie Tezeuszowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoty wiek na Wolinie zawdzięczamy Wikingom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 22:30
Największa polska wyspa posiada fascynującą historię: u szczytu świetności Wolina, we wczesnym średniowieczu, władali nim przybysze z tajemniczej północy...
rozwiń zwiń