X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Pałac Kultury i Nauki – "wieczny pomnik przyjaźni"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 06:02
- Nad miastami imperialistycznego Zachodu górują potężne gmachy giełd i banków - symbole wyzysku mas pracujących. Z centrum Warszawy będzie strzelać w niebo dwustumetrowy gmach, symbol braterstwa z ZSRR - tak komunistyczne władze stolicy komentowały decyzję o budowie Pałacu Kultury i Nauki.
Audio
  • Propagandowa relacja z otwarcia PKiN Henryka Mirosza, wystąpienia ambasadora Związku Radzieckiego w Polsce Pantielejmona Ponomarienko i premiera Józefa Cyrankiewicza - fragment audycji "Nasze i kraju lat 20" Andrzeja Czerniewskiego. (PR, 10.08.1964)
  • Spotkanie radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki z ludnością stolicy - relacja Polskiego Radia z propagandowej fety na cześć przyjaciół ze Wschodu. (PR, 20.04.1952)
Warszawa.1953 r. Budowa Pałacu Kultury i Nauki
Warszawa.1953 r. Budowa Pałacu Kultury i NaukiFoto: PAP/CAF

22 lipca 1955 w Warszawie oddano do użytku Pałac Kultury i Nauki.

Wielki dar wielkiego brata

- W sercu budującej się nowej, socjalistycznej Warszawy stanie pałac, który stanowić będzie centrum kulturalne i naukowe stolicy i całej Polski - relacjonował z entuzjazmem sprawozdawca Polskiego Radia. - Wspaniała, strzelista sylwetka pałacu będzie wymownym symbolem ideowej treści naszej socjalistycznej stolicy.

Na sali panowała euforia, każde wystąpienie okraszano obfitymi oklaskami, wznoszono okrzyki hołdu dla wielkiego wodza - Stalina i polskiego przywódcy - Bieruta. Wypowiadano, jak zawsze przy takich okazjach, pełne propagandowych frazesów słowa: - Nad Warszawą będzie dominować symbol najwyższych wartości ludzkich, gwarantowanych przez nasz ustrój, wywalczonych przez nasz naród budujący socjalizm.

- Dar ten jest jeszcze jednym dowodem pokojowej polityki Związku Radzieckiego - mówił w przemówieniu powitalnym przewodniczący Stołecznej Rady Narodowej Jerzy Albrecht. – Gdy zbrodniczy faszyzm hitlerowski i wojna zadały Warszawie straszne rany, Związek Radziecki, ostoja pokoju pomaga nam zatrzeć bolesne skutki tych straszliwych zniszczeń.

Propagandyści mają głos

Jeszcze dalej w bałwochwalczych pochwałach szedł  wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Tow. Przyjaźni Polsko Radzieckiej – poseł Juśkiewicz: - Przyjmujemy was tym serdeczniej, że nie jesteście pierwszymi wysłannikami narodu radzieckiego na naszej ziemi - mówił. - Gdy naśladowcy Hitlera, imperialiści amerykańscy prześcigają jego zbrodnie  i na ziemię koreańską rzucają zarazem dżumy i cholery, i prąc do nowej wojny, chcieliby zgotować zagładę kulturze i cywilizacji, Związek Radziecki w mieście naszym, które tyle ucierpiało od zbrodni faszyzmu i wojny, wznosi Pałac Kultury i Nauki, który służyć będzie sprawie pokoju.

Posłuchaj, jak propaganda komunistyczna przedstawiała budowę Pałacu Kultury i Nauki – symbolu wiecznego braterstwa z narodami ZSRR.

Jeśli interesujesz się historią Polski, zajrzyj na strony "moje.polskieradio.pl">>>

bs

Czytaj także

Bolesław Bierut - namiestnik Stalina

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 06:03
- Z łaski Józefa Stalina zostaliście, tak jak dawniej z łaski cara, gubernatorem opanowanej przez Moskwę, Polski – zwracał się do Bolesława Bieruta na antenie Radia Wolna Europa, były funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz jak wyglądała Warszawa w 1935 roku. Film 3D

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:25
Około 20 minutowy film animowany "Warszawa 1935", pokazujący jak wyglądała stolica przed drugą wojną światową, trafi do kin 15 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lataj LOT-em" – to hasło zobowiązywało

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 06:30
- Przyjechałem na wezwanie zamieszczone w Polskim Radiu, żeby pracownicy Polskich Linii Lotniczych LOT zgłosili się jak najszybciej do Warszawy - wspominał Ludwik Schultz swój powrót do pracy w 1945 roku.
rozwiń zwiń