X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Sroga zima jedynym sprzymierzeńcem Finów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 05:35
Naród, którego losy od końca I wojny światowej toczyły się podobnie jak losy Polaków, zachował się tak jak Polacy w roku 1939 wobec Niemiec, odmówił Rosji – mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Fiński żołnierz w czasie wojny zimowej
Fiński żołnierz w czasie wojny zimowejFoto: wikipedia/domena publiczna

26 listopada 1939 Armia Czerwona ostrzelała leżącą na granicy z Finlandią wieś Mainila, jednocześnie oskarżając o to Finów. Incydent stał się pretekstem do napadu Związku Sowieckiego na Finlandię. Wojna zimowa rozpoczęła się 30 listopada.

Finlandia podobnie jak Polska obroniła swoją niepodległość i w 1917 roku, po wybuchu rewolucji bolszewickiej w Rosji, wyzwoliła się spod panowania rosyjskiego. Jej granice, z których jedna przebiegała zaledwie 32 km od Leningradu, były niewygodne dla Związku Sowieckiego. Dla Stalina próba powrotu do wcześniejszego stanu była tylko kwestią czasu.

- Dlatego też celem polityki sowieckiej, w momencie, kiedy pojawiły się po temu możliwości, czyli w chwili przetasowania kart europejskich w roku 1939, stało się podporządkowanie sobie Finlandii – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.


Posłuchaj
09:42 wojna zimowa.mp3 Wojna zimowa - komentarz historyka prof. Pawła Wieczorkiewicza

 

Uzyskał to Wiaczesław Mołotow w rozmowach z Joachimem von Ribbentropem. Skutkiem podpisanego 23 sierpnia 1939 paktu, Finlandia została włączona do sowieckiej strefy wpływów.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Rosyjskie prowokacje

Rosjanie zażądali zawarcia umowy, pozwalającej na wprowadzenie oddziałów Armii Czerwonej na terytorium fińskie i utworzenia tam sowieckich baz wojskowych, przekazania ZSRR Przesmyku Karelskiego, wydzierżawienia bazy morskiej Hanko i zawarcia nowego układu pokojowego, przewidującego współpracę wojskową. Wszystkie te żądania spotkały się ze zdecydowaną odmową rządu Finlandii.

Trwały prace przygotowawcze do agresji na Finlandię. Trzeba było jednak dać światu jakiś powód konfliktu, pozór praw do zaatakowania. Postanowiono przeprowadzić prowokację. Pod koniec listopada, w rejonie miejscowości Mainila, artyleria sowiecka ostrzelała własne terytorium, zabijając kilku żołnierzy. Oficjalnie poinformowano, że strzelała artyleria fińska.

Początek wojny zimowej

- Wydawało się, że mając druzgocącą przewagę w ilości wojska - opowiada prof. Paweł Wieczorkiewicz - stuprocentową, jeżeli chodzi o ilość broni pancernej (Finowie nie posiadali czołgów) oraz wielokrotną w lotnictwie, Związek Sowiecki zmiażdży Finlandię jednym uderzeniem pięści.

Pierwszego dnia wojny lotnictwo radzieckie zbombardowało 16 fińskich miejscowości, w tym Helsinki. Finowie natychmiast przystąpili do heroicznej obrony. Dzięki doskonałej znajomości terenu i przystosowaniu do warunków srogiej zimy zadawali nieprzyjacielowi ogromne straty.

Wojna, która według Stalina miała trwać dwa tygodnie i zakończyć się opanowaniem całej Finlandii, toczyła się do 12 marca 1940. Wówczas to osamotnieni Finowie zostali zmuszeni do zawarcia pokoju. Jednak Związek Sowiecki zagarnął tylko 9 procent terytorium kraju. Straty fińskie wyniosły około 25 tysięcy poległych, natomiast radzieckie – prawie 200 tysięcy.

Wojna radziecko-fińska odsłoniła wszystkie słabe punkty Armii Czerwonej, która poniosła bardzo wysokie straty. Agresja spotkała się z międzynarodowym potępieniem, w wyniku którego Związek Radziecki został wykluczony z Ligi Narodów. Finowie nie otrzymali jednak żadnej konkretnej pomocy militarnej. Pamięć tej wojny jest ważnym elementem fińskiej świadomości narodowej.

mk

Czytaj także

IV rozbiór Polski: sowieci atakują o świcie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 06:50
17 września 1939 roku, zgodnie z tajnym protokołem Paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice naszego kraju, a Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układ niemiecko-sowiecki - ostateczny podział Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 07:00
Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939. Jednak ostatecznego podziału Polski dokonano ponad miesiąc później, 28 września, podpisując tzw. II pakt Ribbentrop-Mołotow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakt Ribbentrop-Mołotow jak czwarty rozbiór Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 06:00
"Gdy Polska przestanie istnieć, zachód nie będzie miał o co walczyć" – tak w 1939 roku rozumowano w Moskwie i w Berlinie. III Rzesza i Związek Sowiecki podpisały Pakt o Nieagresji, na mocy którego Hitler i Stalin podzielili między siebie terytorium Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiaczesław Mołotow – prawa ręka Stalina

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 06:00
- Wystarczyło błyskawiczne uderzenie na Polskę, najpierw ze strony niemieckiej, a potem Armii Czerwonej, aby nic nie zostało z tego poczwarnego bękarta traktatu wersalskiego – mówił Wiaczesław Mołotow na radzie najwyższej ZSRR, 31 października 1939 roku.
rozwiń zwiń