X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Narodowy w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 07:00
Przez lata uznawany za najlepszą scenę w Polsce. Przyciągał tłumy widzów i wielkich artystów. Niemal każdy spektakl wystawiany na deskach tego teatru stawał się wydarzeniem.
Audio
  • Antologia teatru polskiego - aud. Anny Retmaniak (19.01.2002)
  • Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej - aud. Janiny Titkow (28.02.1974)
Teatr Stary w Krakowie, wikipedia cc
Teatr Stary w Krakowie, wikipedia/ ccFoto: Zygmunt Put Zetpe0202

Teatr Stary w Krakowie rozpoczął działalność 17 października 1781 r. Początkowo przedstawienia odbywały się w Pałacu Spiskim przy Rynku Głównym. Pod koniec  XVIII wieku siedzibę teatru przeniesiono do budynku u zbiegu ul. Jagiellońskiej i placu Szczepańskiego, w którym mieści się on do dnia dzisiejszego. Wielkie kreacje stworzyła na krakowskiej scenie Helena Modrzejewska i Ludwik Solski. Okres świetności przeżywał teatr po wojnie, od czasu objęcia go przez Władysława Krzemińskiego w drugiej połowie lat 50.
- Tu bardzo świadomie dobierano repertuar , świadomie łączono klasykę ze współczesnością , dobierano znakomitych aktorów - mówiła w styczniu 2002 roku, w audycji Anny Retmaniak pt. ”Antologia teatru polskiego” Barbara Osterloff, historyk teatru. - Tę linię Krzemińskiego - stworzenia fachowego zespołu, który rozmawia z publicznością o bardzo ważnych sprawach kontynuował później Zygmunt Hübner.
To za jego dyrekcji pojawiły się na scenie Teatry Starego legendarne przedstawienia Konrada Swinarskiego: ”Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego, ”Dziady” według Adama Mickiewicza i ”Wyzwolenie” – dramat Stanisława Wyspiańskiego z niezapomnianymi kreacjami Jerzego Treli. - Mogę powiedzieć, że zawdzięczam bardzo wiele Konradowi Swinarskiemu - wspominał po latach aktor. - Z wielkim sentymentem myślę o tym okresie, był to najbardziej twórczy czas w mojej karierze zawodowej. Swinarski był bardzo silna osobowością, na pewno wywarł wpływ na moją pracę aktorską, kształtował też w pewnym stopniu mój sposób myślenia.
Sztuki Swinarskiego budowały polską tożsamość w latach 60. i 70. XX wieku, wywoływały dyskusje, prowokowały widzów i krytyków.
Podobnie było z innymi wybitnymi reżyserami, którzy związali się z tą sceną.  To tu powstała słynna inscenizacja ”Biesów” w reżyserii  Andrzeja Wajdy. Wielkim wydarzeniem stała się też ”Noc listopadowa” przygotowana  przez tego reżysera. Znakomite okazały się też przedstawienia ”Szewców” i  ”Matki” Witkacego w inscenizacji Jerzego Jarockiego. – To był teatr narodowy, w którym się mówiło pełnym głosem o ważnych sprawach dla Polski - komentowała Barbara Osterloff w audycji Anny Retmaniak .
Do wybitnych przedstawień na deskach Teatru Starego nawiązała też w swej audycji w 1974 roku Janina Titkow. Zaprosiła do rozmowy Konrada Swinarskiego, pokazała jego pracę podczas prób do ”Wyzwolenia”. - Od momentu zrobienia tu ”Nie-boskiej komedii” uwierzyłem, że w tym zespole, w tym mieście należy robić polską klasykę. Ta publiczność chce dyskutować, chce podejmować ważkie tematy - komentował reżyser.
Od 10 lat zespołem  Teatru Starego kieruje Mikołaj Grabowski. Na krakowskiej scenie   można obejrzeć m.in.: sztukę Eugène Ionesco ”Król umiera, czyli ceremonie” w inscenizacji Piotra Cieplaka, ” Iluzje” Iwana Wyrypajewa i w jego reżyserii oraz ”Wesele hrabiego Orgaza” Romana Jaworskiego – przedstawienie Jana Klaty.

Czytaj także

50 lat z Jerzym Trelą

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 08:30
Jak to jest, mieć jednocześnie dziecięce spojrzenie na świat i gorzką świadomość dorosłego mężczyzny? Jaki jest Jerzy Trela – aktor, który po tylu wybitnych rolach podkreśla wciąż: "Trzeba szukać cały czas, nie wolno się oglądać za siebie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inscenizator niezwykłych światów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 15:28
Bezlitosna logika, niepowtarzalne myślenie o teatrze, jeden z ostatnich wielkich. W Dwójce wspominaliśmy Jerzego Jarockiego.
rozwiń zwiń