X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Komisja Warrena - niejasności w sprawie zabójstwa JFK

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 05:40
Wyniki prac specjalnej komisji Warrena w sprawie najgłośniejszego zabójstwa politycznego XX wieku przyczyniły się do pojawienia się licznych spekulacji na temat motywów i celów zamachu. Do dziś sprawa nie została do końca wyjaśniona.
Dallas, prezydent USA John F.Kennedy z żoną. foto: PAPCAF
Dallas, prezydent USA John F.Kennedy z żoną. foto: PAP/CAF

27 września 1964 roku w Waszyngtonie opublikowano raport komisji Warrena. Stwierdzono w nim, że Lee Oswald był jedynym winnym zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego, dokonanego 22 listopada 1963 roku.


Posłuchaj
36:37 jak to było naprawdę w dallas_.mp3 Spekulacje wokół zabójstwa prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy`ego w Dallas 22 listopada 1963 roku. Kontrowersyjne wnioski komisji Warrena. Fragmenty archiwalnych nagrań. (14.04.1967)

 

Z góry założono i przesądzono, iż należy odrzucić możliwość, że Oswald miał wspólników. Zdaniem komisji nie było żadnego spisku.

– Przy takich dowodach żaden rozumny człowiek nie może mieć najmniejszej wątpliwości co do tego, że prezydenta Kennedy'ego zamordował Oswald. Nie znalazłby się na świecie żaden sąd, który by go nie skazał - urzędowej racji broni Wesley Liebeler, współpracownik komisji Warrena.

Komisję śledczą, której nieoficjalna nazwa pochodzi od nazwiska jej przewodniczącego Earla Warrena, prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, powołał w 1963 roku prezydent Lyndon B. Johnson. Jej celem było zbadanie okoliczności zamachu na jego poprzednika, prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Praca komisji budziła jednak wiele kontrowersji. Okazało się, że podczas śledztwa dopuszczono się wielu nieprawidłowości. Nie wiadomo jak to się stało, że rana w trakcie prac komisji "przemieściła” się o kilkanaście centymetrów w górę i zmieniła kąt toru w ciele z 45 do około 20 stopni.

W rezultacie działalność komisji Warrena nie przybliżyła nas do poznania prawdy o zamachu. Nie  zdołała ona wyjaśnić w sposób rzetelny sprawy liczby strzałów, rodzaju ran. Bez odpowiedzi pozostały pytania: Ile było strzałów? Skąd padły strzały? Czy widziano Oswalda strzelającego? Czy Oswald mógł trafić, strzelając z okna?

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zabójca Johna Kennedy’ego na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 17:57
Lee Harvey Oswald w latach 60-tych żył w stolicy Białorusi. Znalazł tam żonę, w końcu znudzony ZSRR wyjechał. Jego teczka w KGB jest nadal tajna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA ujawnia cenne nagrania z J.F. Kennedym

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 21:19
Biblioteka Prezydencka imienia Johna F. Kennedy'ego ujawniła 45 godzin nagrań ze spotkań tragicznie zmarłego przywódcy USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taśmy z Air Force One po śmierci Kennedy’ego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 12:18
Żal i niepewność, co robić dalej – to emocje, które przytłaczały pasażerów samolotu niosącego ciało prezydenta USA. Narodowe Archiwa Stanów Zjednoczonych upubliczniły nieznane wcześniej nagrania.
rozwiń zwiń