X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kursk - największa bitwa pancerna w historii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 05:50
- W dniu dzisiejszym stajecie się uczestnikami bojów ofensywnych, które mogą zadecydować o wyniku wojny - napisał Adolf Hitler w specjalnym rozkazie adresowanym do żołnierzy Wehrmachtu, szykujących się do bitwy na Łuku Kurskim.
Audio
  • Bitwa pod Kurskiem - komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza. (PR, 1998)
  • Ofensywa wojsk radzieckich - komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza. (PR, 1998)
Radzieckie czołgi KW-1 przed bitwą na Łuku Kurskim, Wikimedia Commons
Radzieckie czołgi KW-1 przed bitwą na Łuku Kurskim, Wikimedia Commons

23 sierpnia 1943 roku Armia Czerwona pokonała Niemców pod Kurskiem w największej bitwie pancernej II wojny światowej.

- Niemcy po klęskach w bitwie pod Moskwą i w bitwie Stalingradzkiej, nie mieli już ambicji, by wygrać tę kampanię. Sądzili, że rozbicie wojsk sowieckich i przesunięcie frontu na wschód stworzy przesłanki do podjęcia rozmów pokojowych. Myślano o tym, żeby dogadać się z Sowietami – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.

Stalin z kolei wiedział, że jeśli rozbije armię niemiecką pod Kurskiem, to stworzy przesłanki do wyzwolenia Ukrainy, Białorusi i w ten sposób wyprowadzi swe wojska na granicę państwową z 1941 roku, czyli sprzed agresji Niemiec na ZSRR. - Dlatego nakazał rozbudowanie w głąb obrony na całej linii tzw. Łuku Kurskiego - komentował historyk w audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii ZSRR", nadanej w 1997 roku. - Łącznie na tym odcinku frontu Sowieci posiadali ok. 4, 5 tys. czołgów.

Duża formacja niemieckich czołgów w rejonie Biełgorodu zmierzająca w kierunku linii frontu na początku operacji „Cytadela”. Wikimedia Commons/dp. Źr.: Bundesarchiv
Duża formacja niemieckich czołgów w rejonie Biełgorodu zmierzająca w kierunku linii frontu na początku operacji "Cytadela". Wikimedia Commons/dp. Źr.: Bundesarchiv

Niemcy, którzy mieli nacierać, zgromadzili co prawda mniej czołgów, ale za to najnowocześniejszych. Były to najnowsze modele "Panter" i po raz pierwszy wchodzące do boju na taką skalę ciężkie czołgi typu "Tygrys".

Jeden z największych asów Luftwaffe, gen. Günther Rüdel tak opisywał działania wojenne na Łuku Kurskim, widziane z kabiny swego samolotu:

"Na terytorium, które można było objąć wzrokiem toczyła się gigantyczna bitwa czołgów. Wyjątkowy spektakl. Na odkrytych, rozległych przestrzeniach zwarte masy czołgów manewrowały niczym na ćwiczeniach. Pozycje za nimi zajmowały natychmiast baterie przeciwpancerne. Rosjanie byli prawdziwymi artystami kamuflażu, dlatego wykrycie i zniszczenie ich artylerii okazało się wyjątkowo trudne" – pisał.

Żołnierze niemieccy mijają zniszczony czołg KW-1. Wikimedia Commons/dp. Źr.: Bundesarchiv
Żołnierze niemieccy mijają zniszczony czołg KW-1. Wikimedia Commons/dp. Źr.: Bundesarchiv

Dwa fronty

10 lipca 1943 na Sycylii wylądowali alianci. Hitler, przeceniając zagrożenie na południu, zdecydował się na przerwanie ofensywy na wschodzie.

- Decyzja Hitlera była najgorszym z możliwych rozwiązań - stwierdził prof. Paweł Wieczorkiewicz. - Niemcy zaczęli wycofywać się na wyjściowe pozycje, a potem, gdy ruszyła sowiecka ofensywa, nie tylko na tym odcinku frontu, ale na wszystkich rozciągających się od Morza Czarnego po Bałtyk, porażka Niemiec pod Kurskiem, zamieniła się w klęskę na całym froncie wschodnim.

Stało się jasne, że Wehrmacht przegrał wojnę z Armią Czerwoną.

Posłuchaj komentarzy prof. Pawła Wieczorkiewicza na temat Bitwy pod Kurskiem i ofensywy wojsk radzieckich w latach 1943-1944.

Więcej o najnowszych dziejach Związku Radzieckiego znajdziesz na "moje.polskieradio.pl"

bs

Komentarze1
aby dodać komentarz
pzm2013-12-05 11:39 Zgłoś
Stalin pokonał...? Nie odpowiednie słowo uważam,Hitler przerwał operacje Citadela kto wie jak by to wyglądało gdyby tego nie zrobił i nie zaczął wycofywac jednostek do Włoch i na Sycylie,Niemcy nie zrealizowali celu,i zaczeli się wycofywać było to niepowodzenie,ale nie klęska jak np. ta w Stalingradzie,poza tym należy brać pod uwage straty w żołnierzach i sprzęcie a te w bitwie kurskiej były kilkukrotnie większe po stronie radzieckiej... cyt.' Myślano o tym, żeby dogadać się z Sowietami' z tego co czytałem to Stalin kilkukrotnie szukał możliwości żeby dogadać sie z Niemcami i ostatni raz jakoś pod koniec 43 roku właśnie...

Czytaj także

Hitler uprzedza Stalina?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:00
22 czerwca 1941 Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, przekraczając linię graniczną ustaloną w pakcie Ribbentrop - Mołotow, była to największa operacja sił lądowych w historii, wzięło w niej udział prawie 4 miliony żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Churchill, Truman, Żukow – posłuchaj co mówili w dniu zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 06:01
- Keitel rzucił na nas nienawistne spojrzenie, usiadł na krawędzi krzesła i bez pośpiechu podpisał pięć egzemplarzy aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec - mówił marszałek Gieorgij Żukow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalin był przekonany, że Hitler nie powtórzy błędu Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 07:00
- I nie uderzy na ZSRR. Za wszelką cenę chciał uniknąć przypadkowej wojny - stwierdził historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz, komentując atak Niemiec na Związek Radziecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń