X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wierzyli, że zmienią Polskę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 07:00
- Niech Pan pracuje noc i dzień, aby stworzyć partię chłopską tak silną, aby mogła obronić Polskę przed niesprawiedliwością, chaosem i zorganizowanym rabunkiem, które panują obecnie – te słowa Wincenty Witos skierował do Stanisława Mikołajczyka, gdy ten powrócił do kraju w czerwcu 1945 roku.
Audio
  • Powrót Stanisława Mikołajczyka do Polski - komentarz prof. Tadeusza Kisielewskiego
  • Powstanie PSL, program partii, rozbicie ruchu przez komunistów - komentarz dr Rafała Habielskiego
  • Przemówienie Stanisława Mikołajczyka wygłoszone w dniu inauguracji Rozgłośni Polskiej RWE – 3 maja 1952
  • Mikołajczyk - dramat i klęska realisty - audycja Janusza Świejkowskiego
Powrót delegacji rządu z Moskwy VII.1945r.nz: Stanisław Mikołajczyk PAPCAF
Powrót delegacji rządu z Moskwy VII.1945r./nz: Stanisław Mikołajczyk PAP/CAF

Niespełna dwa miesiące później, 22 sierpnia powstało Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Jakiś przewrót dokonał się w Polsce. Potomkowie hetmanów i wojewodów przybyli na chłopski kongres, by patrzeć i słuchać, jak chłopi obradują nad sprawami państwa. Arystokracja na galerii jako widzowie, a chłopi na dole, niczym aktorzy – wspominał działacz ruchu ludowego Stefan Korboński.

Były premier rządu emigracyjnego, Stanisław Mikołajczyk, uważał, że postanowienia konferencji w Jałcie są bezdyskusyjne i trzeba próbować dogadać się ze Stalinem. Chłodno przyjęty przez komunistów, entuzjastycznie natomiast witany przez społeczeństwo. Po wylądowaniu na lotnisku Okęcie mówił do zebranych tłumów:

- Obywatele! Bracia i siostry moje! Trudno mi przemawiać w tym momencie, kiedy zamyka się krąg mojej podróży. Wierzę, że pójdą za mną wszyscy stamtąd, bo pragną, bo tęsknią, bo chcą być z wami, chcą żyć w wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej – mówił wzruszony.

Polacy widzieli w Mikołajczyku męża opatrznościowego, wierzyli, że uda mu się sprawić, by Polska stała się państwem demokratycznym i niezależnym od ZSRR.

- Mikołajczyk chciał przede wszystkim doprowadzić do jak najszybszych wolnych wyborów parlamentarnych, co było zapisane w układach jałtańskich – komentował prof. Tadeusz Kisielewski.

Inny historyk, dr Rafał Habielski mówił w audycji poświęconej powstaniu PSL-u :

- Samo powstanie PSL i ogłoszenie programu stawiało tę partie po przeciwnej stronie barykady niż PPR i jej sojuszników. Praktycznie od początku partia Mikołajczyka była skazana na walkę z komunistami. Były organizowane zamachy na członków ruchu ludowego, mordy skrytobójcze. Sprawców tych zabójstw nigdy nie wykrywano.

Komuniści bardzo szybko zorientowali się, jak wielkim zagrożeniem jest dla nich rosnąca w siłę partia chłopska. Sfałszowane wyniki referendum w 1946 i wyborów parlamentarnych rok później, doprowadziły do wyjazdu Stanisława Mikołajczyka z kraju, a sama partia została w 1949 roku przekształcona w Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.

Posłuchaj oryginalnych nagrań z udziałem Stanisława Mikołajczyka oraz komentarzy historyków na temat powstania PSL i losów jej przywódcy.

Zajrzyj na strony serwisu "Radia Wolności">>>

Czytaj także

Od premiera do uciekiniera

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 00:00
18 lipca 1901 roku w Halsterhausen urodził się Stanislaw Mikołajczyk
rozwiń zwiń